Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Buteflika: Başarılarımı nankörlerden başkası inkar edemez | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, iktidarda olduğu yaklaşık 20 yıl boyunca, tüm ülke genelinde kapsamlı bir kalkınma yaşandığını söyleyerek, bunu nankörlerden başka hiç kimsenin inkar edemeyeceğini belirtti.

Nisan 2019’da yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimlerde beşinci kez aday olacağı açıklanan cumhurbaşkanı Buteflika, Cezayir’in 1 Kasım 1954’te bağımsızlığına kavuşmasını 64. yıl dönümünde Cezayirlilere hitap etti.

Cumhurbaşkanı Buteflika, Cezayir resmi haber ajansı APS’de yer alan ifadelerinde, bağımsızlığın ardından, Cezayir’in kalkınma yolunda önemli attığını belirterek, ülkesinin, sömürülmüş ve savunmasız halkların haklarının desteklenmesinde öne çıkan bir ülke olduğunu ifade etti.

Ülkenin ekonomik istikametini felce uğratan yakıt fiyatındaki dalgalanmalar nedeniyle yaşanan sıkıntıyla birlikte, siyasi kayıtsızlığın bir sonucu olarak, halkın yaklaşık 10 yıldır acı çekmesine neden olan Cezayir’in yıkım ve terör döngüsüne girmesinden dolayı üzgün olduğunu dile getiren Buteflika, en az 150 bin kişinin ölümüne neden olan güvenlik güçleri ve radikal unsurlar arasında yaşanan kanlı çatışmalara göndermede bulundu.

“Barış ve ulusal uzlaşı sağladık”

1999’da Cezayir Cumhurbaşkanı olarak seçildiği günlere dönen Buteflika, “Bugünden yaklaşık 20 yıl önce, ilan edilmemiş bir kuşatma altına alındığımız ve zor şartlar altında olduğumuz dönemlerde, şahsıma gösterdiğiniz kıymetli güveninizle beni onurlandırdınız. Allah’a tevekkül ettik ve hamdolsun yıkılan şeyleri yeniden inşa etme ve meşru hedeflerimizin çoğuna ulaşmak için çalışma aşamasına girdik. Barış ve ulusal uzlaşı sağladık. Cezayir’in her yerinde huzur ve güvenliğe geri döndük. Devlet kurumları, tamamlanmış bir meşruiyetle etkin bir şekilde faaliyete geçti” dedi.

Konuşmasında, 2016 yılında anayasada yapılan değişiklikle elde edilen, özellikle kadınlar olmak üzere Cezayirlilerin haklarının güçlendirildiği adalet reformuna değinen Buteflika, ordunun da profesyonel hale getirilerek, ülke ve halkın güvenliğini, Cezayir’in toprak bütünlüğünü koruyan güçlü bir kalkana dönüştüğüne dikkat çekti.

Ülkede yaşanan mali kriz konusunda değerlendirmede bulunarak, kendisinin iktidarı döneminde işsizliğin gerilediğinin ve ulusal servetin yükseldiğinin altını çizen Buteflika, 20 yıl boyunca eğitim ve sağlık alanında imza attıkları başarılı işleri de dile getirdi.

Cezayir’den Fransa’ya 4 şart

Öte yandan, Cezayir hükümeti, Fransa ile ilişkilerin tamamen normale dönmesi için 4 şart sundu.

Cezayir Mücahitler Bakanı Tayyib Zeytuni, bu şartların, Fransa’nın Cezayir’deki sömürgeci geçmişiyle ilgili dört dosya hakkında olduğunu söyledi.

Bakanlığın, Cezayir-Fransa ilişkilerinin her yönden gelişmesi için, Fransa’dan devrim arşivlerinin ve 31 ulusal direnişçinin kafatasının geri alınması, Fransa tarafından yürütülen nükleer testlerin kurbanlarına ve kurtuluş savaşı sırasında hapishanelerde işkence altında ölen 2 bin 200 kişi için tazminat ödenmesi gibi dört dosya üzerinde güçlü bir şekilde çalıştığını belirtti.