Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü’nde onlarca Filistinli yaralandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

30 Mart’ta başlayan ve her Cuma günü düzenlenen Kuşatmayı Kırma ve Geri Dönüş Yürüyüşü’nün 20. Cuması’nda, Gazze Şeridi’nin doğu ve kuzey sınırlarındaki yürüyüşlerde onlarca Filistinli yaralandı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı sözcüsü Dr. Eşref El-Kudra, dünkü Büyük Dönüş ve Kuşatmayı Kırma Yürüyüşüne katılan ve işgal güçlerinin kurşunlarıyla yaralananların aldıkları yaraların şekli ve kullanılan mermilerin niteliklerinin göstericilerin kasıtlı olarak hedef alındıklarını gösterdiğini belirtti. Dr Kudra, farklı silah türlerini kullanarak ve göstericilerin hassas noktalarını hedef alarak ateş edildiğini, aralarında çocukların da bulunduğu onlarca kişinin yaralandığını açıkladı.

İki yaralının durumları ciddi

el-Kudra, İsrail keskin nişancıları tarafından vurulan ve durumları ciddi olan iki yaralının hastaneye götürüldüğünü ve hayatlarını kurtarmak için uğraştıklarını belirtti. İşgal kuvvetlerinin, sınır boyunca göstericilere çok sayıda bomba attığını onlarca kişinin yaralandığını, yaralıların sınırda konuşlandırılan tıbbi noktalarda tedavi edildiğini açıkladı.

Gösteriler devam edecek

Kuşatmayı Kırma ve Geri Dönüş Heyeti, Gazze’de gerçekleştirilecek “Hayat ve Özgürlük Cuması” adını verdikleri gösterilerine katılmak için binlerce Gazzeliyi sınır hattında topladı. Heyetten yapılan açıklamada “Gazze Şeridi’ndeki kuşatmayı kaldırmak ve işgalin sebep olduğu tüm acılara rağmen, Filistinlilerin geri dönme haklarını korumak için kitlesel mitinglerin devam edeceği” yinelendi.

Genç göstericiler sınır bölgesinde lastikleri ateşe vererek sınır hattında bulunan İsrail birliklerine taş attılar. Bazı göstericiler ise, İsrail tarafındaki tarım arazi ve bahçelerinde yangın çıkması için molotof kokteyli taşıyan çok sayıda uçurtma gönderdi.

İsrailli kaynaklar, gönderilen uçurtmaların Yahudi yerleşim birimlerinde (kibutz) ve komşu kasabalarda yaklaşık 7 yangına yol açtığını kaydetti. Kaynaklar, itfaiye ekiplerinin yangınları hızlı bir şekilde kontrol etmeyi başardığını belirtti. Yangınlar İsrail tarım arazilerinde ağır kayıplara neden oldu.

Hamas’ta tavır değişikliği

Şarku’l Avsat’a konuşan İsrail kaynakları, Netanyahu hükümetinin Hamas ile ateşkes çabasında olduğunu ifade etti. Hamas’ın bir çok kez ateşkese yanaşmadığını ancak son dönemde örgütün bu olumsuz tavrını değiştirdiğini iddia etti.

Üst düzey bir İsrailli kaynak İsrail Devlet Radyosu’na verdiği demeçte; sınırda molotof kokteylli uçurtmalarla ateşkes şartları bozulursa, İsrail’in de hava saldırılarına devam edeceğini vurguladı.

Batı Şeria’daki Çatışmalar

İsrail’in Batı Şeria’daki Kafr Kaddum köyüne yaptığı saldırı sonucunda aralarında çocukların da olduğu onlarca kişi gazdan etkilendi. İki Filistinli de plastik mermiyle yaralandı.

Kafr Kaddum Halk Direnişi Koordinatörü, Murat Şetivi , Kalkilya ilinin doğusunda bulunan ve 15 yıldır kapalı olan köy yolunun açılmasını talep eden göstericilere karşı İşgal kuvvetlerinin müdahale ettiğini açıkladı.

İsrail askerleri köy halkına plastik mermi, ses bombası, göz yaşartıcı gaz ile müdahale etti. Ayrıca köydeki bazı evlere de baskın düzenlendi.

Ayrım Duvarına protesto

Öte yandan Batı Şeria’nın farklı noktalarında ayrımcı Duvar protesto edildi.

Yerel kaynaklar, Gençlerin duvara tırmandığı ve Filistin bayrağını astığı ve işgalcileri kınayan öfkeli sloganlar attıklarını aktardılar.

el-Halil’de, genç aktivistlerden bazıları, Yahudi yerleşimcilere saldırdı, Bunun üzerine siyonist yerleşimciler de el-Halil’e bağlı Tel Rumeyda köyünde Filistinlilerin evlerine saldırdılar.

“Yerleşimcilere Karşı Gençlik” grubunun koordinatörü Murad Amr, İsrail işgal güçleri tarafından korunan bazı yerleşimcilerin Tel Rumeyda’da aktivistlere saldırdığını söyledi. Amr ayrıca şehit Haşim el-Azze’nin ailesine ve İmad Ebu Şemsiyye’nin evi de dahil olmak üzere bazı Filistinlilerin evlerine saldırı düzenlendiğini aktardı.