Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

‘Büyükada davasında’ yargılanan Taner Kılıç yeniden tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Emniyet güçleri tarafından, bir yandan Gülen hareketi ile bağlantılı askeri yetkilileri hedef alan yeni bir gözaltı operasyonu başlatırken, öte yandan ülkeyi terk etmemek koşuluyla bir gün önce serbest bırakılma kararı verilen Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Avukat Taner Kılıç tekrar tutuklandı.

Konya merkezli 43 ilde eş zamanlı operasyon

Gülen hareketiyle ilişkili çeşitli kurum ve kuruluşlardaki kişilere yönelik operasyonlar kapsamında, 58’i Bylock kullanıcısı 120 şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılarak, Konya merkezli 43 ilde eş zamanlı operasyonlar yapıldı.

15 Temmuz başarısız darbe girişiminden sonra başlatılan operasyonlar ile Gülen hareketiyle bağlantılı olan 60 bine yakın kişi tutuklu yargılanırken askeri, kamu ve özel sektördeki yaklaşık 160 bin kişi de görevinden uzaklaştırıldı.

KHK’larla ihraç edilen kişi sayısı 107 bin 174

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, olağanüstü hal (OHAL) sürecinde kamudan ihraçları ve iadeleri düzenleyen kanun hükmünde kararnamelere (KHK) ilişkin bilgi verdi.

Bozdağ, 3 bin 604 kişinin yine KHK’lerle görevine iade edildiğini, KHK’larla ihraç edilen kişi sayısının ise 107 bin 174 olduğunun açıkladı.

Türk hükümeti, darbeye teşebbüsünden bu yana ülkede devam eden kapsamlı operasyonları hakkında insan hakları örgütlerinden gelen eleştirilerini reddediyor.

ABD merkezli dış politika dergisi Foreign Affairs’de yayınlanan bir habere göre, Ankara 46’dan fazla ülkede yüzlerce Gülen destekçisini yakalarken, 170’den fazla ülkede bulunan Gülen okullarının kapatılıp, Türk makamlarına devredilmesi için en az 20 ülkeye baskı uyguladı.

Taner Kılıç tahliye edilemedi

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından dün adli kontrol şartıyla tahliye edilen Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Taner Kılıç, İstanbul Cumhuriyet Savcısı’nın itirazı üzerine tahliye edilmedi.

Kılıç, Gülen hareketi yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 6 Haziran 2017’de ‘Büyükada Davası’ kapsamında gözaltına alınmış ve tarihten on üç gün sonra da tutuklanmıştı.

Uluslararası Af Örgütü’nün Avrupa Direktörü Gauri van Gulik Twitter hesabından şunları yazdı, “İzmir’e geri döndük ve arabayı hapishaneye doğru sürdük. Ailesiyle birlikte mahkemenin kararına itiraz ederek, serbest bırakılmasını umut ediyoruz. Uluslararası Af Örgütü, çarşambayı perşembeye bağlayan gece yarısı Taner Kılıç’ın İzmir cezaevinden yakın bir karakola nakline tanık oldu.”

‘Büyükada davası’nda 11 kişi yargılanıyor

Kılıç, ‘Büyükada davasında’, Uluslararası Af Örgütü Türkiye Direktörü Adil Eser, tutuklanması Berlin ile krize yol açan Alman vatandaşı Peter Steudtner, İsveç vatandaşı aktivist Ali Gharavi de dahil olmak üzere, 10 insan hakları savunucusu ile birlikte yargılanıyor.

Ekim’deki davada, diğer 10 sanık hakkındaki şartlı tahliye kararı çıkarılmış, dördüncü duruşmanın da 21 Haziran’da görülmesine karar verilmişti.

Almanya hükümetinden AİHM’ye Deniz Yücel görüşü

Alman Die Welt gazetesinde dün yer alan habere göre, Almanya hükümeti, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM), Türkiye’de gözaltına alınan Deniz Yücel’in durumuyla ilgili görüşünü iletti.

Gazetede yer alan habere göre, Almanya hükümeti görüşünde, Die Welt muhabiri Yücel’in haberlerinden dolayı tutuklu olduğu ve bu durumun Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan temel hak ve özgürlüklere aykırı olduğunu belirtti.

Almanya Adalet Bakanı Heiko Maas, konuyla ilgili açıklamasında “Türkiye’deki eleştirel haberciliğin baskı altında tutulması, basın özgürlüğü konusundaki anlayışımızla bağdaşmamaktadır” dedi.

Maas, federal hükümetin Yücel için adil bir yargılama yapılması için her şeyi deneyeceğini de sözlerine ekledi.
Yücel, 14 Şubat 2017’de İstanbul’da gözaltına alınmış, 27 Şubat’ta da ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla cezaevine göndermişti.