Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Caca, bölge turuna Suudi Arabistan’la başladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Güçleri Lideri Dr. Samir Caca, uluslararası alanda gerçekleştireceği ziyaretlerine başladı. Caca’nın ilk durağı Suudi Arabistan oldu. Suudi yetkilerin daveti üzerine Cidde’ye giden Caca’ya Lübnan Güçleri Başkan Yardımcısı Sami Cemil eşlik etti.

Ziyarete ilişkin açıklama Lübnan Güçleri Medya ve İletişim Müdürü Charles Jabbour’dan geldi. Caca’nın Hizbullah’a yönelik tedbirlerin artırılması için görüşmelerde bulunacağını kaydetti. Lübnan’ın bölgede önünün kesilmemesi için görüşmelerde bulunacağını kaydetti.

Jabbour, Şark’ul Avsat’a yaptığı açıklamada “Dr. Caca’nın bölge turunda ilk olarak Suudi Arabistan’ı seçmesi, bölgeyi bölmek ve Arap sistemini vurmak için çalışan bölgesel projelere karşı önemli role sahip olmasından kaynaklanıyor” dedi. Suudi Arabistan’ın başta Taif Anlaşması olmak üzere Lübnan’ı hem ekonomik hem de siyasi anlamda koruduğuna dikkat çeken Jabbour açıklamasında, Suud Yöentimi için “Son on yılda Lübnan’ı İran eksenindeki tehlikelerden korumak için güvenli bir dost oldu” ifadesine yer verdi.

Jabbour ayrıca, Suudi Arabistan’ın uluslararası ilişkiler ve ittifaklar, özellikle de Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya gibi süper güçlerin kararları üzerinde önemli bir güce sahip olduğunu vurguladı.