Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Caca’dan Avn’a ‘anlaşmayı kurtarma’ çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Güçleri Partisi lideri Semir Caca, dün yaptığı açıklamada, “Dışişleri Bakanı Cibran Basil’in eylemlerinin anlaşmaya darbe vurduğunu” söyleyerek, Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a ‘anlaşmayı kurtarması’ çağrısında bulundu.

Basil’i suçlayan Caca, “Lübnan Güçleri’nin ve diğerlerinin rolünü azaltıp, anlaşmayı bozmaya çalışanlar var. Elinden geldiğince çok sayıda bakanlığa, makul olmayacak şekilde el atıyor. Bütün bunlar, ‘Başkanın payı’ bahanesi altında yapılıyor. Bu kabul edilemez” diyerek sözlerini sürdürdü ve bu tür davranışların anlaşmaya zarar verdiği değerlendirmesinde bulundu.

Lübnan Direnişi Şehitleri töreninde konuşan Caca, “Biz, Başkan Avn’ın, onun başkanlığının ve anlaşmanın en önemli destekçilerindeniz. Bu sözleşmeye ve Başkan’ın Baabda Sarayı’na gitmesine büyük katkılarda bulunuyoruz. Bundan dolayı kendimizi ortaklar olarak görüyoruz. Ayrıca başarılı olması ve ‘güçlü başkan’ kavramının oluşturulması için çabalıyoruz” açıklamasında bulundu.

Caca, Özgür Yurtsever Hareket ile Lübnan Kuvvetleri arasındaki Maarab Anlaşması’na olan bağlılığını teyit etti.

Hükümete tam katılım hususundaki kararlılığını vurgulayan Caca, hükümetin kurulmasındaki gecikmenin tek sebebi olarak, anlaşmanın başarıya ulaşması için en çok çaba sarfetmesi gereken taraflardan kaynaklanan sorunları işaret etti.

Hizbullah’a ‘Lübnan’a dönme’ çağrısında da bulunan Caca, Suriye’yle normalleşmeye yönelik çağrılara ilişkin olarak ise şu değerlendirmede bulundu:

“Önerinin aslının, ‘Suriyeli mültecilerin ülkelerine (Suriye) dönüşü için ilişkilerin normalleşmesiyle ilgisi yok. Normalleşme çağrısının özü, Suriye rejiminin Lübnan’a dönüşüdür.”