Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cammu Keşmir’de çıkan çatışmada 3 kişi hayatını kaybetti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cammu Keşmir bölgesinde Hint askerleri ile direnişçiler arasında çıkan çatışmada 2 direnişçi ile 1 sivil öldü.

Polis sözcüsü Manoj Pandita yaptığı açıklamada, eyaletin başkenti Srinagar’ın Anantnag bölgesindeki Larnoo köyünde Hint askerleri ile Keşmirli direnişçiler arasında çatışma çıktığını belirtti.

Çatışmada 2 direnişçinin öldürüldüğünü ifade eden Pandita, kurşun isabet eden 2 sivilden birinin de hayatını kaybettiğini bildirdi.

Ölüm haberlerinin ardından köyde protestolar başladı.

Yerel halk, Hint askerlerinin göstericilere ateş açtığını belirtti.

Keşmir sorunu

İngiltere 1947 yılında Hindistan’dan çekilirken prenslikle yönetilen Keşmir’i, Hindistan veya Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Prenslikler genellikle kimlik yapılarına uygun tercihler yaptı ancak Cammu Keşmir prensi, nüfusunun yüzde 90’ı Müslüman olan bölgenin Ekim 1947’de Hindistan ile birleşmesine karar verdi.

Müslüman Keşmir halkı, Hindistan ile birleşmeye karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan’ın bölgeye asker göndermesinin ardından iki ülke arasındaki ilk savaş 1947 yılında Keşmir yüzünden yaşandı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir’in askerden arındırılmasını ve bölgede plebisit (halk oylaması) yapılmasını öngördü.

Hindistan, Pakistan kontrolündeki Keşmir’i de kendi toprağı ilan etti. Pakistan ise Keşmirlilerin kendi kaderini tayin hakkı olduğunu, BMGK kararlarında öngörülen plebisitin yapılmasını savundu.

Keşmir’in halen yüzde 45’i Hindistan’ın, yüzde 35’i Pakistan’ın ve yüzde 20’si de Çin’in kontrolünde bulunuyor.

Pakistan, Keşmir’in özel statüyle yönettiği bölümünü “Azad Keşmir”, Hindistan yönetimindeki kesimini ise “işgal altındaki Keşmir” şeklinde adlandırıyor. Hindistan’da “Cammu Keşmir” olarak isimlendirilen bölge, ülkede Müslümanların çoğunlukta olduğu tek eyalet durumunda bulunuyor. AA