Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Canavar lakaplı İtalyan mafya babası öldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İtalyan medyasında yer alan haberlere göre, ömrünün yaklaşık 25 yılını hapiste geçiren 20. yüzyılın en büyük mafya babalarından biri olan ‘Canavar’ lakaplı Salvatore Toto Riina yaşadığı sağlık problemleri sebebiyle 87 yaşında vefat etti.

İtalya’nın kuzeyindeki Parma kentinde bulunan bir hastanenin mahkumlara özel koğuşunda ölen Riina, 1969 – 1992 yılları arasında işlediği onlarca cinayet sebebiyle hakkında verilen ömür boyu hapis cezasını çekiyordu.

Mafya hayatına Corleone sokaklarında başlayan ‘Canavar’ İkinci Mafya Savaşı’nın ardından 20. yüzyılın başlarında zirveye ulaşan Sicilya mafyasının liderlerinin lideri oldu.

Ekonomik kriz döneminde, “Cosa Nostra” grubunu yöneten Riina, Kuzey Amerika’ya eroin kaçakçılığı yaptı. Polermo ve Roma’daki siyasi sahne kulislerinde hakimiyet kurdu.

Ancak Riina’nın acımsızlığı 1980 ve 1990’lı yıllarda yüzlerce çete üyesinin ona karşı ifade vermesine sebep oldu. İtalya hükümeti, yargıç Giovanni Falcone ile yargıç Paolo Borsellino, Cosa Nostra’nın sırlarını açığa vurmaları için olağanüstü yetkilerle donattı. Ancak Falcone ve Borsellino, Riina’nın adamlarının yerleştirdiği bombalarla can verdi.

20 yıllık kovalamacanın ardından 1993 yılında yakalanan Riina, ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Aynı dönemde İtalya yozlaşmış siyasi sisteminin çöküşüne de sahne oldu.