Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Canbolat, Basil’e yönelik eleştirilerine hız verdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan’da, 6 Mayıs’ta düzenlenecek olan parlamento seçimlerinin yaklaşmasıyla Şuf Âliye seçim bölgesinde büyük bir yarış içine girmesi beklenen İlerlemeci Sosyalist Parti lideri Velid Canbolat ile Dışişleri Bakanı olan Ulusal Özgürlük Partisi lideri Cibran Basil arasındaki çekişme gün geçtikçe daha da belirginleşiyor.

Basil’e yönelik eleştirilerine hız veren Canbolat şimdilik Basil’in yakın müttefiki Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ı eleştirilerinden uzak tutuyor. Canbolat, ülkedeki elektrik sorunu ve seçimlere dair eleştirilerini Basil’e yöneltiyor.

Şarku’l Avsat’a bilgi veren her iki tarafa yakın kaynaklara göre özellikle Canbolat tarafından öne sürülen seçim ittifakı önerisinin Basil tarafından reddedilmesi dolayısıyla iki taraf da birbirine karşı kin besliyor.

Söz konusu kaynaklar, İlerici Sosyalist Parti tarafından öne sürülen Şuf Âliye’de seçim ittifakı önerisinin Ulusal Özgürlük Partisi tarafından reddedilmesinin ardından taraflar arasındaki sorunların arttığını ve Canbolat’ın bu yüzden sosyal medya üzerinden Basil’e yönelik eleştirilerini sertleştirdiğini söylüyor.

Şuf Âliye seçim bölgesindeki seçim savaşının 4 liste arasında geçmesi bekleniyor. Timur Canbolat liderliğindeki “Dağ Uzlaşısı” listesi ve Ulusal Özgürlük Partisi milletvekili liderliğindeki eski Bakan Veam Vahhab tarafından oluşturulan listenin rakip olduğu seçimde sonucu tarafsızların oyu belirleyecek.

Canbolat ve Basil arasındaki çekişmeye dair Şarku’l Avsat’a değerlendirmelerde bulunan siyasi aktörler, iki taraf arasındaki çekişmenin önümüzdeki dönemde Basil’in Cebel-i Lübnan’da uygulayacağı siyasetin eksenini oluşturacağı görüşünde. Söz konusu siyasetçilere göre Canbolat’ın kalesi olarak nitelenen bölgede Basil’in böyle bir siyaset izlemesi olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Şarku’l Avsat’a konuşan Demokratik Buluşma Partisi Milletvekillerinden Nima Toma, Dağ Uzlaşısı listesi ve kendi listelerinin siyasi bir çatışmaya sokacak bir seçim dilinden uzak olacaklarını söyleyerek “İnsanlar demokratik bir seçim sürecinde özgür iradeleriyle oy kullanacak. Biz bu süreçte herkesin tercihlerine saygı göstereceğiz” ifadesini kullandı.

Demokratik Buluşma Partisi’nin Dağ Uzlaşısı listesiyle Cebel-i Lübnan bölgesinin çıkarlarını gözettiği ve bölgenin kalkınmasını hedefleyen bir ittifaka girdiğine işaret eden Toma, “Bu sadece seçimler nedeniyle izlediğimiz bir yol değil. Yıllardır bu yolda yürümeyi tercih ediyoruz. Bunu herkes biliyor” diye konuştu.

Toma, sözlerinin devamında şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Velid ve Timur Canbolat her zaman Cebel-i Lübnan’ın çıkarlarını korumak ve yıllardır bu bölgede yerleşik olan birlikte yaşama kültürünü desteklemek için uğraşıyor. Seçimler demokratik tercihlerin yansımasıdır. Bizler, bütün siyasi taraflara açığız. Seçimler demokratik süreç çerçevesinde kalmalı.”