Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Canbolat, Dürzilerin hükümetteki payına bağlılığını yineledi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

4 Temmuz’da Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn ve İlerici Sosyalist Partisi (PSP) lideri Velid Canbolat arasında önemli bir görüşme yapılırken toplantıda Canbolat, “Sosyalistlerin” Dürzilerin payına olan bağlılıklarını yineledi. Bu bağlamda PSP lideri, “Dürzi düğümü” olarak bilinen durumun hala mevcut olduğunu ifade etti.

Cumhurbaşkanı Avn’ın daveti ile gerçekleştirilen toplantının ardından Canbolat, “Görüşme geneldi. Hükümet mevzularını ele aldık” açıklamasında bulundu. PSP lideri Velid Canbolat ayrıca, “Kamusal ve siyasi temsiller, bize hükümette tam bir Dürzi temsili talebinde bulunma hakkı verdi” dedi. Canbolat, Avn’ın Cebel-i Lübnan’ın birliği ve partilerin çeşitliliğine katkı sağlamak istediğine de dikkat çekti.

PSP’den kaynaklar ise Şarku’l Avsat’a yaptıkları açıklamada, “Yeni bir durum yok, her şey hala yerinde” ifadelerini kullandı.

“Bu durum kabul edilemez”

Öte yandan Demokratik Buluşma bloğu üyesi Milletvekili Hadi Ebu el-Hasan, bir radyo kanalına yaptığı açıklamada, “Doğumu hızlandırmak üzere hükümetteki anlaşmazlığı gidermek için atmosferi soğutmaya dair bir girişim mevcut. Ancak halkın iradesine saygı gösterilmesi ve seçim sonuçları uyarınca hükümetin oluşturulması çerçevesinde bir şekle bürünmeyi umuyoruz” dedi. El-Hasan, “Seçim sonuçlarına saygı gösteriyorlar. Dürzi Evi’ne dair oyunlar mevcut. Bu durum, kabul edilemez ve edilmeyecek” ifadelerini kullandı. Milletvekili, Canbolat’ın talepleri çerçevesinde Hariri ile daimi olarak doğrudan ve dolaylı temaslar kurulduğunu da ifade etti.

“Başkan, sadece bir hükümet kurmak için temas kurmakla sorumlu” diyen Hadi Ebu el-Hasan ayrıca, “Bugün hükümeti sorumlu başkan mı yoksa Özgür Yurtsever Hareketi başkanı mı kuracak? Cumhurbaşkanı ile görüşülmesi yasal değil. Atmosfer olumlu bir şekilde ilerliyor” dedi.

İki lider arasında kritik toplantı

Özgür Yurtsever Hareketi ve Lübnan Kuvvetleri Partisi arasındaki tartışmaların üstesinden gelinebilmesi konusunda yorum yapan Güçlü Lübnan bloğu Milletvekili Eddie Maalouf ise, siyasi liderler arasında gerçekleşen toplantıların, ilgili başkanın elinde bir hükümetin kurulmasından daha iyi olduğunu söyledi.

Maalouf, bir radyo kanalına verdiği röportajda, Lübnan Kuvvetleri Partisi Genel Başkanı Samir Caca ile Dışişleri ve Göçmenler Bakanı Cibran Basil arasında gerçekleşen toplantıda, hükümet kurulmadan önce düzenlenmesi gereken bazı durumların varlığına değinildiğini söyledi. Cibran Basil ve Enformasyon Bakanı Melhem Riyaşi arasında geçtiğimiz Salı günü yapılan görüşmenin ise iki taraf arasındaki ilişkileri onarmayı amaçladığı vurgulandı.

Hükümetin kurulmasında iki önemli noktanın dikkate alınması gerektiğini söyleyen Maalouf, bu noktaların “başbakanın belirlemesi gereken kriterler ve halkın talebini gösteren seçim sonuçları” olduğunu vurguladı.