Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Canbolat’tan Moskova’ya Süveyda’yı ve rehineleri koruma çağrısı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi’nin lideri ve eski milletvekili Velid Canbolat, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya iki ayrı mektup gönderdi. Söz konusu iki mektupta, Suriye’nin Süveyda şehrindeki Cebel el-Arab halkının korunması ve DEAŞ’ın elindeki Dürzi rehinelerin serbest bırakılması yönünde öneriler yer aldı.

İlerici Sosyalist Parti tarafından yapılan açıklamada, Canbolat liderliğindeki heyetin Rusya’nın başkenti Moskova’ya yaptığı ziyaret ve Rusya Dışişleri Bakanı Yardımcısı Mihail Bogdanov’la yaptığı görüşme sonrasında, Lübnan İlerici Sosyalist Partisi’nin lideri Velid Canbolat’ın, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu’ya iki ayrı mektup gönderdiği belirtildi. Söz konusu iki mektupta, DEAŞ terör örgütü tarafından merkeze ve ildeki bazı köylere düzenlenen ve pek çok kişinin şehit olmasına ve yaralanmasına neden olan ve çoğu kadın ve çocuk olan masum rehinelerin kaçırılmasıyla sonuçlanan saldırılar sonrasında Suriye’nin Süveyda şehrindeki durumların ele alındığı kaydedildi.

Açıklamaya göre, iki mektubun gündeminde, rehineler meselesi ve rehinelerin serbest bırakılması ve güvenli olarak geri dönmesi için Rusya’nın sürdürdüğü aralıksız çabaların desteklenmesi ve takdir edilmesi yer aldı. Mektuplarda, Suriye’deki özellikle İdlib ilindeki Dürzi halkını, Suriye bölgesi dışındaki savaşlara yeniden tabi kılmak ve kullanmak için bazılarının sömürmek ve uzatmak istediği bu trajediye bir çözüm bulunması amacıyla yapılan bu çabaların, pek çok kez engele ve sabotaja maruz kaldığı belirtildi. Bir sonraki aşamadaki önemli konular ve düzenlemeler konusunda birkaç öneride bulunuldu. Cebel el-Arab halkının korunması ve onların Suriye halkının geri kalanıyla olan ilişkilerinin güvenliğinin sağlanması ve aynı halkın insanları arasındaki savaşta ve fitne planlarında kullanılmasının engellenmesini amaçlayan birtakım öneriler sunuldu.

Açıklamada, Rus yetkililerle İlerlemeci Sosyalist Parti arasındaki temasların dostluk ve işbirliği içeren olumlu bir atmosferde devam ettiği belirtildi. Ayrıca, “Parti olarak aldığımız bilgilere göre öneriler, Rusya’nın birleşik, demokratik ve barışçı bir Suriye için siyasi bir çözüm bulma konusundaki rolünün ışığında değerlendirilmesi için Bakan Lavrov tarafından Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e iletildi” ifadelerine yer verildi.