Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Carla Del Ponte: Elimizde Esed’i suçlamak için yeterli delil var | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

BM Suriye Araştırma Komisyonu Üyesi Carla Del Ponte, Suriye ile ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Ponte, Suriye Araştırma Komisyonu’nun Suriye Rejim Başkanı Beşar Esed’i savaş suçlarından sorumlu tutacak yeterli delil topladığını söyledi.

Ruanda ve Eski Yugoslavya’nın savaş suçları davalarını yürüten Del Ponte (70) geçen hafta, Suriye’deki savaş suçları davalarının görülebilmesini sağlayacak özel mahkemenin oluşturulması yönünde çalışmalar yapan BM Komisyonu’na herhangi bir destekte bulamadıkları gerekçesiyle görevini bırakacağını açıklamıştı. Ancak, ne zaman ayrılacağını belirtmemişti.

İsviçreli Sonntagszeitung gazetesinin, Esed’in savaş suçları işlediğine dair suçlamada bulunulabilecek yeterli delilin olup olmadığına dair sorduğu soru üzerine Del Ponte, “Evet, ben Esed’in kesinlikle savaş suçu işlediğine eminim. Zaten sinir bozucu olanda bu. Hazırlık çalışmaları tamamlandı. Ancak buna rağmen maalesef ne herhangi bir iddianame ne de mahkeme var” şeklinde cevapladı.

Del Ponte, İsviçre’de Başsavcılık görevini sürdürürken eylül 2012’de BM Suriye Araştırma Komisyonu’na katıldı. Komisyon Irak’taki Ezidiler’e karşı kimyasal silah saldırıları ve soykırım suçları işlenmesi, kuşatma altına alma yöntemleri ve yardım konvoylarının bombalanması gibi olayların araştırılmasıyla da görevlendirildi.

Ağustos 2011’de kurulan komisyon, insan hakları ihlalleri ile ilgili düzenli olarak rapor yayınladı ve uluslararası hukuka saygı için çağrılarda bulundu. Ancak, bu çağrıları duymazlıktan gelindi ve hiçbir yanıt bulamadı. BM, mahkeme çalışmaları hazırlıkları için yeni bir komisyon oluşturdu. Fakat ne altı yıldan daha uzun bir süredir devam eden iç savaşta işlenen savaş suçlarını araştırma çalışmaları, nede herhangi bir mahkeme oluşturulması yönünde yapılmış gözle görülür bir ilerleme yok. Bununla birlikte BM Güvenlik Konseyi’nin, konuyu Lahey’deki uluslararası savaş suçları mahkemesine götürme gibi bir niyeti de yok gibi görünüyor.

Del Ponte’nin gazeteye yaptığı açıklamadan bir alıntı, “Komisyon 6 yıldır araştırmalar yapıyor. Ve şimdi temsilcimizin iddia çalışmamızı tamamlayıp, savaş suçları özel mahkemesine sunması gerekiyor. Ancak bu, özellikle Rusya’nın BM Güvenlik Konseyi daimi üyelerinden biri olarak sahip olduğu veto hakkını kullanmasıyla engelleniyor.