Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Rus casus krizi futbola sıçradı: 4 ülke Dünya Kupası’ndan çekilebilir | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

İngiliz basınına göre, Londra hükümetinin, İngiliz istihbaratı için çalışan Rus Sergey Skripal’ın zehirlenmesinde Rusya’nın parmağı olduğunun kanıtlanması halinde Haziran ayında Rusya’da düzenlenecek 2018 FIFA Dünya Kupası’ndan çekilme tehdidine, Japonya, Avustralya ve Polonya’dan da destek geldiğini iddia etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı Borris Johnson, Skripal’in zehirlenmesinde Rusya’nın sorumlu olduğuna dair şüphelerin ispat edilmesi halinde İngiltere milli takımının Dünya Kupası’ndan çekileceğini açıklamıştı.

“İngiltere’yi Dünya Kupası’nda görmek zor olur”

Johnson, geçtiğimiz Salı günü, İngiltere Parlamentosu’nda yaptığı konuşmada, “Şüphelerimizin kanıtlanması halinde Rusya ile olan ilişkilerimizi gözden geçirmek için ciddiyetle istişarelere başlamamız gerektiğine inanıyorum. Bana göre, böyle bir durumda İngiltere milli takımını Rusya’da düzenlenecek Dünya Kupası’nda görmek zor olur” ifadelerini kullanmıştı.

İngiliz bakanlar, Dünya Kupası’na resmi heyet gönderilmemesi ya da İngiltere milli takımının tamamen turnuvadan çekilmesi seçeneğini konuşuyor.

İngiltere milli takımı turnuvadan çekilmesi halinde, FIFA kurallarına göre 2022 yılında düzenlenecek Dünya Kupası’na da katılamayacak.

Konuya ilişkin olarak, Daily Mail gazetesine bir açıklama yapan İngiltere Futbol Federasyonu Eski Başkanı Greg Clark, İngiltere milli takımının turnuvadan çekilmesi halinde, 1980 yılında olimpiyat takımına uygulanan cezanın bir benzerinin FIFA tarafından da uygulanarak, bir sonraki turnuvadan da men edilebileceği uyarısını yaptı.

Johnson’un turnuvadan çekilme tehdidine destek veren İngiliz parlamentosunun alt kanadı Avam Kamarası’nın Dışişleri Komisyonu Başkanı Tom Tugendhat, ise katılımcı ülkelere turnuvayı boykot kampanyası başlatma çağrısında bulundu.

Eski İngiltere Çalışma Bakanı Chris Brainet de suikastin ardında Rusya’nın olduğunun kanıtlanması halinde milli takımının turnuvaya katılmasının zor olduğunu vurguladı.

Polonya ve Avustralya da turnuvayı boykot edebilir

Öte yandan, İngiliz basını, suikast iddialarının doğrulanması halinde İngiltere’nin yanı sıra Polonya ve Avustralya’nın turnuvadan çekileceğine dair haberlere yer verdi.

İngiltere milli takımı, Haziran ayında başlayacak 2018 Dünya Kupası turnuvasında, Belçika, Tunus ve Panama ile birlikte G grubunda yer alıyor.

Eski Rus Casus Sergey Skribal, geçtiğimiz hafta, İngiltere’nin güneyindeki Salisbury kentinde bir bankta kızı Yulia ile birlikte baygın halde bulunmuştu.