Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çavuşoğlu: Hiç kimseye ses kaydı vermedik | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara: Şarku’l Avsat

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı olayına ilişkin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’ya “ses kaydı” verildiği yönünde çıkan iddiaları yalanladı.

Pompeo’nun Ankara’ya gerçekleştirdiği ziyaretten 2 gün sonra ortaya atılan iddialara cevap veren Çavuşoğlu, “Türkiye’nin Pompeo ya da herhangi bir ABD’li yetkiliye bir ses kaydı vermesi söz konusu değil” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı “Varsa eğer ses kaydı istiyoruz” açıklamasının ardından ABC News kanalı, dün bir Türk yetkilinin sözünü alıntılayarak, Pompeo’nun Türkiye’ye ziyareti sırasında ses kaydı dinlediğini iddia etti. ABD’li Bakan bu açıklamayı reddederken, Latin Amerika ziyareti sırasında gazetecilere verdiği demeçte, “Hiçbir ses kaydı dinlemedim, kayıt içeriğine dair herhangi bir metin görmedim” dedi.

Reuters’a göre ABD ve Avrupalı güvenlik yetkilileri, Türkiye’nin ABD veya Avrupalı müttefiklerine söz konusu ses veya video kaydı vermediğini aktardı.

Suudi gazeteci Kaşıkçı’nın kaybolması ile ilgili Türk ve Suudi yetkililer ortak bir soruşturma yürütürken Trump, Washington ve Riyad arasındaki ilişkilerin önemine atıfta yaptı.
Trump konu hakkında yaptığı açıklamada, “Suudi Arabistan’a birçok alanda ihtiyacımız var ve uzaklaşmayacağız” dedi.

Trump ayrıca Suudi Arabistan ve Türkiye’deki yetkililerle yaptığı görüşmelerin ayrıntılarını ve Kaşıkçı’nın ortadan kaybolması ile ilgili yürütülen soruşturmanın detaylarını Dışişleri Bakanı ile görüştüğünü belirtti.