Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Gazze’deki yeni çatışmalar, ateşkesin bozulmasına dair endişelere neden oldu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Gazze Şeridi’nde İsrail ordusu ve Filistinli silahlı gruplar arasında patlak veren yeni çatışma, birkaç gün önce yürürlüğe giren ateşkesin sona erdiğine dair korkuları alevlendirdi.

Filistinli silahlı gruplar, Gazze Şeridi civarındaki İsrailli yerleşim birimlerine roket saldırılar bulundu. İsrail ise buna Hamas’a ait bölgeleri bombalayarak karşılık verdi. İsrailliler, geçtiğimiz günlerde ilan edilen ateşkese rağmen Pazar gecesi uyarı sirenlerini duyunca dehşete kapıldı. Binlerce İsrailli sirenlerden sonra sığınaklara hücum etti.

Filistinli silahlı gruplar, iftar saatinde İsrail kasabalarına iki roket fırlattı. Roketlerden ilki demir kubbe tarafından engellendi. İkincisi ise hedefine ulaşamadı. Silahlı gruplar, gece yarısından sonra 4 bomba daha attı. İsrail ordusundan yapılan açıklamaya göre 3 roketin imha edildiği dördüncüsünün ise hedefine ulaşılmadığı belirtildi. Gazze’de meydana gelen tüm olaylardan Hamas sorumlu tutuldu.

İşgal ordusu, rokete saldırılarına yanıt olarak Hamas’a ait 2 bölgeye saldırı gerçekleştirdiğini doğruladı. Birincisinin Pazar gecesi ikincisinin sabah yapıldığı açıklandı. Ordu sözcüsü, hava kuvvetlerinin gerçekleştirdiği saldırılar, Gazze Şeridi’nde Hamas’a ait üç bölgede 10 hedefi kapsadı. Saldırının gerçekleştirildiği hedefler arasında silah üretme ve depolama alanları da bulunuyordu.

Hamas’a suçlamalar yapılırken öte yandan hareket roketlerin sorumluluğunu üstlenmedi. Geçtiğimiz hafta meydana gelen saldırılar İslami Cihad üstlenmişti.