Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ankara, Münbiç konusunda ABD ile anlaştı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Ankara, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Afrin’de ilerlemeye devam ederken, Münbiç ve Fırat’ın doğusuna istikrar getirme konusunda Washington ile anlaştığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘Münbiç, Ayn el Arap, Tel Abyad, Rasulayn, Kamışlı, buraları da teröristlerden temizleyeceğiz’ derken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Die Zeit gazetesine verdiği demeçte, “Amerikalılarla, Münbiç ve Fırat’ın doğusundaki kentlerin istikrara kavuşturulması yönünde mutabık kaldık. Bunun için çalışma grupları kurduk. 19 Mart’ta Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’la görüşeceğim. ABD’nin terör örgütlerine destek vermekten vazgeçeceğini ümit ediyoruz. Bunlar ülkenin yüzde 25’ini kontrol altında tutuyor fakat şehirlerde yaşayan halkın çoğunluğu Arap’tır. Örneğin Rakka. Bu kenti kim kontrol ediyor? YPG. YPG’nin sürdüğü 350 bin civarında Suriyeli Kürt, Türkiye’de yaşıyor” açıklamasında bulundu.

Zeytin Dalı Harekatı’na değinen Çavuşoğlu, “Hedef, tehlikeyi ortadan kaldırmaktır. Tehlike son olarak Afrin’den gelmekteydi. Afrin’den Türkiye’ye yaklaşık 700 civarında roket atıldı. Çok sayıda sivil kaybımız var. Bunlardan bazıları, Türkiye’de yaşayan Suriyeliler, bazıları ise Türklerdi. Başka seçeneğimiz yoktu. PKK ve YPG’den kaynaklanan tehlikeyi ortadan kaldırmak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye ile ABD arasında, Suriye ve Irak’taki durum da dahil olmak üzere, çeşitli konularda çözüm geliştirilmesi amacıyla kurulan üç teknik komiteden Suriye komitesinin ilk toplantısı Washington’da yapıldı.

Diplomatik kaynaklar, ilk toplantıda Suriye meselesinin yanı sıra, Türkiye’nin terörle mücadele meselesinin gündemi teşkil ettiğini çıktığını söylerken, iki ülkenin dışişleri bakanının önümüzdeki hafta Washington’da toplanacağına işaret etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti Mersin 6. İl Kongresi’ndeki konuşmasında Zeytin Dalı harekatına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Şu an itibarıyla, 3213 teröristin etkisiz hale getirilmesinin yanı sıra, yaklaşık 850 kilometrekarenin TSK’nın kontrolü altında olduğunu, hedefin ise 2 bin kilometrekare olduğuna dikkat çeken Erdoğan, “Biz, teröristler ve kimi ülkeler gibi vicdanımızı, ahlakımızı, hassasiyetlerimizi rafa kaldırmış olsak Afrin’i ele geçirmek 3 günlük işti” diye konuştu.

Konuşmasında NATO’yu da eleştiren Erdoğan, “NATO neredesin? NATO Afganistan’da çağırdın geldik, Somali’ye Balkanlara geldik. Şimdi de ben çağırıyorum. Türkiye tehdit altında niye Suriye’ye gelmiyorsun?” dedi.

Öte yandan, TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı’nda, Afrin merkeze yürüme mesafesinde olan Korta, Babak Uşağı, Kaşa, Kafar Rum, Kurt Kulak, Zellaka, Kefer Zeyt ve Halidiye köyleri de kontrol altına alındı.

Böylelikle harekatın başından bu yana, Afrin’de 5’i belde merkezi, 135’i köy, 31’i kritik nokta olmak üzere toplam 171 bölgeyi kontrol altına alındı.