Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çavuşoğlu: Suriye muhalefeti Soçi’de onları temsil etmemizi istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Suriye muhalefeti, Soçi’de düzenlenen Suriye Ulusal Diyalog Kongresinde kendilerini temsil etmemizi istiyor” dedi.

Çavuşoğlu kongrede bir anayasa komisyonu kurulacağına dikkat çekti. Ayrıca kongreye Suriye’de ateşkesin uygulanması için garantör ülkeler olan Türkiye, İran ve Rusya’dan eşit sayıda üyelerinin katılacağının altını çizdi. Dışişleri Bakanı açıklamasının devamında kongrenin BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura’nın başkanlığında yapılacağını belirtti. Kongreye katılmayacağını açıklayan Suriye muhalefetini, Soçi’de temsil etmek üzere bir Türk heyetinin görevlendirildiğini ifadelerine ekledi.

Havaalanında bayrak krizi yaşandı

Türk diplomatik kaynaklara göre Ankara’dan Rusya’nın Soçi kentindeki Suriye Ulusal Diyalog Kongresi’ne katılmak üzere giden muhalefet heyetinin havaalanı ve kongre merkezine yerleştirilen Suriye rejimi bayraklarını protesto ederek kongreye katılmama kararı aldı.

Muhalefetin kongreye katılmama kararını aktaran kaynak kongrede kendisini temsil etme yetkisini Türk heyetine verdiğini belirti. Ayrıca Türk heyetinin, konferans sırasında ilan edilmesi beklenen anayasa komisyonunu oluşturma çalışmalarını takip edileceği bildirildi.

Çavuşoğlu: sorunu çözdük

Suriye rejim bayraklarının konferans salonlarına ve havaalanlarına asılması ile ilgili çıkan krize yönelik Ankara’dan açıklama yapan Çavuşoğlu “ Toplantıdan önce bazı sorunlar oldu. Ancak sorunu çözdük bir sıkıntı yok. Muhalefet kendilerini Türkiye’nin temsil etmesini istiyor. Bunun için yetki aldık” diye konuştu.

Çavuşoğlu, Lavrov ile görüştü

Çavuşoğlu dün sabah Rus meslektaşı Sergey Lavrov ile anlaşmazlıklar nedeniyle kongreye katılmayı reddeden muhalifler ile ilgili bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Kongrede Türkiye’yi Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Büyükelçi Sedat Önal temsil ediyor.

Bu bağlamda Suriye’deki krizin kalıcı bir siyasi çözüme ulaşılması ihtiyacının altını çizen Çavuşoğlu “ Siyasi süreci başlatmak için atılan tüm adımlar BM’nin gözetiminde meşru ve şeffaf bir şekilde atılacak ve seçimlere hazırlanılacak” ifadelerini kullandı.