Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çavuşoğlu, Suudi mevkidaşı ile Kaşıkçı soruşturmasını görüştü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cemal Kaşıkçı soruşturmasıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi başsavcının yarın (Pazar) Türkiye’ye geleceğini söyledi. Bu gelişmenin ışığında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Suudi Mevkidaşı Adil el-Cubeyr arasında telefon görüşmesinin yapıldığı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suudi Başsavcı Suud bin Abdullah el- Muceb’in yarın soruşturma kapsamında Türkiye’ye geleceğini duyurdu. Erdoğan, Suudi Başsavcı’nın İstanbul’da Türk mevkidaşıyla bir araya geleceğini sözlerine ekledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) İl Başkanları Toplantısı’nda konuşan Erdoğan, Türkiye’nin elindeki bilgileri, belgeleri ilgili birimlere verdiğine işaret ederek, Suudi Arabistan’ın Kaşıkçı soruşturmasında 18 kişiyi tutukladığını açıkladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı kaynaklarının aktardığı bilgiye göre, Çavuşoğlu dün Suudi mevkidaşı Cubeyr ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Cemal Kaşıkçı soruşturmasının ve ikili ilişkilerin ele alındığı belirtildi. Açıklamada ayrıca Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile telefonda görüştüğü aktarıldı.

Bakan Çavuşoğlu, Perşembe akşamı yaptığı açıklamada, Ankara’nın Kaşıkçı soruşturmasında “açık ve şeffaf” bir şekilde hareket ettiğini ifade etmişti.

Çavuşoğlu, açıklamasında, Viyana Sözleşmesi’ne göre Konsolosluğun Suudi toprağı olduğunu ancak olayın Türkiye’de vuku bulması nedeniyle sürecin Türk hukukuna göre yürütülmesi gerektiğini vurguladı.

Kuyudan alınan örneklerde Kaşıkçı’nın DNA’sına rastlanmadı

Öte yandan, Türk makamları Kaşıkçı soruşturmasını farklı boyutlarıyla araştırmayı sürdürüyor. Türk medyasında dün çıkan haberlerde, konsolosluğun bahçesindeki kuyudan alınan örneklerde Kaşıkçı’nın DNA’sına rastlanmadığı belirtildi.

Türk Hükümetine yakınlığıyla bilinen bir haber ajansına göre, İstanbul Emniyeti’nce oluşturulan 750 kişilik özel ekip, 3 bin 500 saatlik kamera kaydını izledi. Bu kişilerden 250’si Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde, 500’ü ise İstihbarat Şube Müdürlüğü’nde görev yapıyor.