Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çavuşoğlu, TSK’nın Suriye’nin kuzeyinde uzun süre kalacağına işaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD’yle imzalanan Menbiç operasyonunun, Washington’un YPG’yi desteklemesi nedeniyle kaybedilen güvenin yeniden tesisine yardımcı olacağını vurguladı.

İtalyan La Repubblica gazetesine röportaj veren Çavuşoğlu, “Suriye konusunda, Menbiç’in güvenliğini garanti etmek için ABD’yle bir yol bulduk. Bu da ABD’nin, PKK ve YPG’ye verdiği destek nedeniyle yitirilen güveni yeniden oluşturmamıza yardım edecek” şeklinde konuştu.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Türk askerinin Suriye’nin kuzeyinde ne kadar kalacağıyla ilgili bir soruya ise, “Menbiç’te Türk ve Amerikan askerleri birlikte çalışacak. Diğer alanlara gelince, meydanı kime bırakabiliriz? Eğer geri çekilirsek DEAŞ ve PKK ve hatta belki de Suriye rejimi bile geri gelebilir. Şimdilik Suriye için, bizim güvenliğimiz için, çok sayıda sığınmacının geri dönüşüne yardım ederek burada kalmak önem taşımaktadır” yanıtını verdi.

Çavuşoğlu, Türkiye ve ABD’nin, bölgenin yönetimi ve güvenliğinde yer alacak tarafları birlikte belirleyeceğini de sözlerine ekledi. Bakan, Türkiye’nin, terörle bağlantılı veya YPG tarafından kontrol edilen kişilerin yönetim ve güvenlik görevinde yer almalarına izin vermeyeceğini de bir kez daha vurguladı.

Öte yandan birkaç gün önce seçim kampanyası kapsamında CNN Türk kanalındaki bir programa katılan Çavuşoğlu, YPG’nin 4 Temmuz’da Menbiç’ten çekilmeye başlayacağını açıklamış, yol haritasının eksiksiz uygulandığını kaydetmişti.

Bu arada Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Menbiç’in YPG unsurlarından arındırılması kapsamında ilçede üçüncü devriye görevini tamamladı. TSK’ya ait zırhlı araçlar, Suriye’nin kuzeyinde Fırat Kalkanı Harekatı bölgesindeki Cerablus ile Menbiç cephe hattındaki Sacu Çayı civarında ABD ile koordineli şekilde üçüncü devriye görevini gerçekleştirdi.