Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çeçenistan’da bir intihar saldırganı kendisini patlattı - ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Moskova:Taha Abdulvahid/Şarku’l Avsat

Kimliği bilinmeyen intihar bombacısı bir kadın Rusya’ya bağlı özerk Çeçenistan Cumhuriyeti’nin başkenti Grozni’de Rus polisine ait bir kontrol bölgesine saldırdı. Güvenlik görevlilerinin dikkati sayesinde patlama sonucu herhangi bir can kaybı yaşanmadı.

RIA Novosti Haber Ajansının Çeçenistan İçişleri Bakanlığını Maslahatgüzarı Ala el-Dinov’dan aktardığına göre kimliği bilinmeyen bir kadın dün 16:00 sularında Grozni kentinde Starobromislovsk bölgesindeki bir polis kontrol noktasında yaklaştı. Güvenlik görevlilerinin şüpheli hareketlerini fark etmesi ve kimliğini talep etmesi sonucu talimatlara uymayan saldırgan, kontrol noktasına yaklaştı. Üzerinde patlayıcı bomba olduğu anlaşıldığında polis havaya uyarı ateşi açtı. Kimliği belirsiz kadın uyarı ateşlerinin ardından kendisini patlattı. Açıklamalarının sonucunda patlamanın kentteki akışı olumsuz etkilemediğini söyleyen Dinov, emniyetin saldırganın kimliği ile saldırının muhtemel İşbirlikçilerinin belirlenmesi için gerekli araştırmaları yaptığını söyledi. Inter Fax Haber Ajansının aktardığına göre intihar saldırganı Çeçen değil. Ajansın diğer bir kaynağı ise saldırganın ilk verilere göre Dağıstanlı olduğunu söyledi.

Öte yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı; Rusya’nın para karşılığı DEAŞ’lı çocukların kendilerine teslim edilmesi konusunda Irak ile görüşmeler yürüttüğüne dair medyada dolaşan haberleri yalanlayarak Irak’ın bu alandaki işbirliğini takdir etti.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Çocuk Hakları Komiseri Anna Kuznetsova, 100’den fazla Rus vatandaşı çocuğun halen Irak hapishanelerinde bulunduğunu ve çocukların ülkelerine geri dönmeleri için çalışmaların sürdüğünü söyledi. Çocukların ilk bölümünün yakında ilk uçakla birlikte geri döneceğini belirten Kuznetsova ikinci grubun geri getirilmesine ilişkin sorunların çözümü için çaba sarf edildiğini belirti.

Rus ve Irak medyasında Rusya’nın çocukların geri dönmesi için Irak hükümeti ile görüşmeler gerçekleştirdiği belirtiliyor. Çeçenistan Cumhuriyeti İnsan Hakları Konseyi Üyesi Hida Saratova, Rusya’nın DEAŞ bünyesindeki Rus vatandaşı çocukların ülkeye dönmesi için hazır olduğunu ve Irak’ın çocukların ülkeden ayrılmasına izin vermek için 60 bin dolar talep ettiğini söyledi. Bu haberler üzerine Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi sitesi üzerinden yazılı bir açıklama yaparak söz konusu haberleri yalanladı. “Bazı medya organları Irak hükümetinin Rusya’ya dönecek her çocuk için 6 bin dolar istediğini iddia etmiştir” denilen açıklamada bu iddiaların doğru ile uzaktan yakında bir ilişkisinin bulunmadığı belirtildi.

Açıklamanın devamında “Irak makamları, DEAŞ bünyesindeki Rus çocukların ülkelerinde dönmesi konusunda bize her türlü desteği vermekte ve bu insani sorunun çözülmesinin önemine vakıf bir tutum sergilemektedir” denildi. Açıklamada, bölgesel ve yabancı medya organlarına bu gibi iddialardan uzak durma ve söz konusu olaya ilişkin teyit edilmemiş malumatları yayınlamaktan kaçınma çağrısında bulunuldu.

Rusya Cumhurbaşkanlığı Çocuk Hakları Komiseri Anna Kuznetsova gazetecilere yaptığı açıklamada “Irak’taki hapishanelerde 100 Rus çocuk bulunuyor. Gerekli belge işlemlerinin tamamlanmasının ardından çocukların yarısının ilk uçak seferi ile birlikte geri getireceğiz. Geri kalan çocukların ise önümüzdeki süreçte geri getirilmesi için çalışmalar yürüteceğiz ancak bu konuda belirli sorunlar yaşıyoruz. Bazı çocukların akrabalarına ulaşmadık veya bir kısmının yakınları çocuğun ülkeye dönmesini istemiyor” dedi. Konseyin diğer çocukların geri dönüşü için hazır olduklarını belirten Kuznetsova çocukların akrabalarına ulaştıklarını ancak ortada çözülmesi gereken problemlerin olduğunu söyledi. Kuznetsova, Rus ekibinin çocukların büyük bir kısmının ülkeye geri getirilmesi konusunda başarılı olduğunu belirtti.

Rusya yönetimi, Çeçenistan Cumhurbaşkanı Ramazan Kadirov’un İnstagram hesabı üzerinden babaları DEAŞ’a katılan ve kendi başlarına bırakılan çocukların Bağdat’taki bir sığınakta tutulduğuna ilişkin bir video paylaşmasının ardından DEAŞ saflarından savaşan Rus vatandaşı çocuklar ve evli bayanların ülkeye geri getirilmesi için geçtiğimiz ağustos büyük çaplı bir kampanya başlatmıştı. Kampanyanın başlamasından sonraki süreçte aralarında Çeçenistan, Dağıstan, İnguşetya, Başkurdistan, Tver, Khanty- Mansiysk, Özbekistan ve Kazakistanlı olan 100’den fazla çocuk ve evli bayan ülkeye geri getirilmişti.

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku'l Avsat Türkçe

Şarku’l Avsat Arap dünyasının önde gelen günlük gazetelerden biridir. 4 kıtada 12 şehirde, her gün eş zamanlı olarak basılmaktadır. 1978 yılında Londra’da yayın hayatına başlayan Şarku’l Avsat, Arap dünyasına ve uluslararası olaylara ait en doğru yayınları yapmaktadır. Derin analizler ve özgün makalelerle birlikte tüm Arap dünyasının en kapsamlı yorumlarını okuyucularına sunmaktadır.

More Posts

Follow Me:
FacebookGoogle PlusYouTube