Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Çeçenya, çocukların dönüşünü kolaylaştırmak için DNA incelemesi başlattı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rusya Federasyonu’na bağlı özerk Çeçenistan yönetimi Başkanı Ramazan Kadirov, savaşta öldürülen eski savaşçıların veya şu anda Irak ya da Suriye’deki hapishanelerde tutulan çocuklarının iadesini talep etme sürecini kolaylaştırmak için Çeçenlerin DNA’sının toplu olarak taranması kararı aldı. Böylece Kafkas asıllı DEAŞ savaşçılarının çocuklarının geri alınması dosyası yeniden gündeme geldi.

Geçtiğimiz yıl boyunca, Kadirov, Çeçen DEAŞ militanlarının ailelerini geri getirmek için yoğun çaba harcamış ve eşlerini ve çocuklarını bölgeye getirmişti. Kadirov, özel bir uçakla Irak’tan en az 150 kadın ve çocuğu geri almış, Suriye’dekiler için ise iki uçak ayarlamıştı. Fakat resmi kaynaklara göre, Irak cezaevlerinde tutulan hâlâ pek çok kadın bulunuyor ve onların çocukları ile dönebilmeleri için henüz çalışmalar devam ediyor. Bu durum dolayısıyla da Kadirov, militan çocuklarının kimliklerini tespit edebilmek ve geri alınmalarını kolaylaştırmak için DNA testlerine başvurdu.

Kadirov, Facebook’un Rus versiyonu olan VKontakte sosyal paylaşım sitesi sayfasında şöyle bir açıklamada bulundu:

“Bu girişim, hiçbir engel olmaksızın Irak ve Suriye’de doğan Çeçen çocuklarının vatanına geri dönmesini sağlayacaktır.”

Astlarının, bu operasyonu başarıyla tamamlamak için gerekli tüm çalışmaları yaptığını vurgulayan Kadirov, çocukların geri dönme sürecini Rus liderinin rehberliğinde denetliyor. Kadirov, vatandaşlarına, bu çabaların bir devlet fonu tarafından finanse edildiğini ve yardım için insan hakları veya yardım dairelerinin çağrılarından hiçbir şekilde istifade etmediğini söyledi. Kadirov yaptığı açıklamada, “Bazı yardım kuruluşlarının, Rus vatandaşı annelerin ve çocukların çıkarlarını temsil etmek amacıyla avukatların ücretlerini ödemek için para toplanmasına yardımcı olduğu yönünde duyumlar aldım. Kesinlikle söylüyorum; bu durumda avukatlara gerek yok. Bu hem zaman kaybına, hem de boş yere para kaybına yol açacaktır” şeklinde konuştu.

Kadirov, Kuzey Afrika ve Orta Doğu ülkelerinin temsilcisi Ziyad Sebsebi’nin, ‘Rus vatandaşlarını içeren tüm davaların sadece bir yargıç tarafından değerlendirileceğine dair’ Irak tarafı ile bir anlaşmaya vardığını ve yakın zamanda Irak’ta hüküm giyen tüm Rus vatandaşı kadınlarla bir araya geleceğini söyledi. Söz konusu davalar içinse temyiz talebinde bulunuldu.

Tacikistan Hükümeti, Suriye’den Tacik asıllı 4 çocuk vatandaşın geri döndüğünü bildirmişti. Kadirov’un bu girişimi de aynı zamana denk geldi.

Çocuklar hakkında daha fazla ayrıntıya girmeyen Tacikistan Dışişleri Bakanlığı, operasyonun, Devlet Başkanı İmam Ali Rahman’dan gelen bir öneri üzerine ve Cumhuriyetin ilgili organlarıyla koordineli olarak başlatıldığını bildirdi. Yine Tacikistan Dışişleri’nden gelen bilgiye göre, Kuveyt, Kazakistan, İran, Türkiye, Rusya ve Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki diplomatik misyonları da, Tacik çocukların Orta Doğu’daki şiddet bölgelerinden geri alınmasında yardımcı oldu.

Diğer yandan, Rus sınır yetkilileri geçtiğimiz yıl boyunca 1400’den fazla terörist şüphelisini tespit ettiklerini açıkladı.

Rusya Federal Güvenliği Sınır Servisi Müdürü General Vladimiz Kulişov ‘Sputnik’ ajansına yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“2017 yılında özel emniyet kurumları ile yapılan ortak operasyonlar tamamlandı ve bunun sonucunda terör faaliyetlerine katıldığından şüphelenen 1400 kişi tespit edildi. Ayrıca Rusya üzerinden çatışma bölgelerine geçmeye çalışan 50 yabancı uyruklu tespit ettik. Tutuklananlar arasında bulunan 6 bin 500’den fazla kişi, aranan listelerindeydi.”

Kulişov ayrıca, yetkililerin, Hindistan, Fas, Tunus, Sri Lanka, Suriye, İran, Irak ve Cezayir’den olmak üzere 2017 yılında Asya ve Afrika’dan yasa dışı göç eden 600’den fazla kişiyi tutukladıklarını belirtti.