Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili yalan haberler | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Londra/ Şarku’l Avsat

Bazı gazete ve web siteleri, geçtiğimiz ay Suudi vatandaşı Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesi olayını fırsat bilerek, Suudi Arabistan’ı karalamaya yönelik yalan haber yayma ve Riyad- Ankara soruşturmalarının sonuçlarını tahmin etme konusunda ciddi bir yarışa girdi.

Geçtiğimiz 20 Ekim tarihinde online el-Evtan gazetesinde Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın görevden alındığının iddia edilmesi ve bunun SPA’ya dayandırılması, söz konusu yalan haberlerin en belirgin örneklerinden biri oldu.

Gerçekte haber yalandı. SPA böyle bir haber yayınlamadı. Sitede yayınlanan haberde ayrıca eski bir kraliyet emrinin değiştirilmiş bir görseli de yer alıyordu.

Web sitenin haberi, en son geçtiğimiz 2 Ekim’de İstanbul’daki Suudi konsolosluğuna girerken görülen Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinin ardından basında çıkan sert medya saldırısının yalnızca bir parçası.

Öte yandan Reuters’in haberine göre sosyal medya platformları, son haftalarda bot hesapların akınına uğradı. Bu bot hesaplarının, yalan haber sitelerini kullanarak Suudi Arabistan’ı karalamaya çalıştığı belirtildi. Gönderilen otomatik mesajların, Krallık içindeki gelişmeler hakkında kafa karışıklığına neden olduğu ifade edildi.

Reuters’ın yaptığı analize göre Evtan gazetesinin web sitesi en az 53 siteden oluşan ağın yalnızca bir parçası. Bu ağ Arapça yayın yapan gerçek haber kaynağı olduğunu iddia ederek Suudi Arabistan hükümeti ve Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili uydurma haberler yayınlıyor.

Reuters’ın haberine göre İsrailli elektronik güvenlik şirketi ClearSky araştırmacıları, misafir kullanıcıların adreslerini ve kayıt detaylarını gözden geçirdi ve bu sitelerin tek bir ağ içerisinde çalıştığını ortaya koydu. Çoğu sayfanın tasarımı ve elektronik adreslerinin benzerlik gösterdiğini aynı haberleri ya da benzer uydurma haberleri yayınladıklarının tespit edildiği bildirildi.

‘Evtan’ gazetesinin yayınladığı, Veliaht Prens’in Kaşıkçı cinayeti nedeniyle görevden alınıp yerine kardeşinin veliaht olarak belirlendiği, bu uydurma haberlerin yalnızca bir örneğini teşkil etti.

Bir başka web site ise 22 Ekim tarihinde, aynı nedenle Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın danışmanlarından birinin değiştiğini belirtti. Ancak bu haberin de herhangi bir gerçekliği yok.

Sitelerde yalan haberler yayınlanmasının ardından bot hesaplar, Twitter’da söz konusu ağın linklerini kullanarak paylaşımda bulundu.

Twitter, bu konuda Reuters tarafından bilgilendirildikten sonra bu hesapları kapattı.

Web siteleri hakkındaki ayrıntılı bilgiler, söz konusu 53 sitenin çoğunluğunun sahibi ve operatörünün Mısır’da kayıtlı bir adresi bulunan Muhammed Turabi isimli bir kişi olduğunu ortaya koydu. Yapılan telefon görüşmesinde şahıs, isminin Muhammed Turabi olduğunu ve web sitelerin sahibi olduğunu doğruladı. Ancak daha fazla bilgi verilmesi talep edildiğinde ise telefonu kapattığı belirtildi.

Daha sonra e-posta yoluyla kurulan iletişimde ağ ile bağlantısını reddederek telefonda kendisine yöneltilen soruları anlamadığını belirtti.

Turabi ardından da, “Üzgünüm size yardımcı olamayacağım. Söylediğiniz web sitelerle herhangi bir bağım yok” dedi.

Oxford Üniversitesi’ne bağlı İnternet Enstitüsü’nde araştırma görevi yürüten Lisa Maria Neudert, yaptığı açıklamada Kaşıkçı’nın ölümünün siyasi amaçlarla propaganda yapma ve sosyal medyadaki bilgileri manipüle etmeye katkıda bulunduğunu belirtti.

Neudert, “Medyada tartışılan konuları etkilemek için, sahte hesaplarla yanlış bilgilendirmede bulunan sayfalar oluşturma, kelimenin tam anlamıyla elektronik propagandayı temsil ediyor” dedi.

Reuters’ın haberinde Suudi muhaliflerinin de internette aktif olduğuna işarette bulundu. Facebook ve diğer şirketler geçtiğimiz Ağustos ayında İranlı şüphelilerin hayali hesaplarla Suudi Arabistan’ı hedef alan saldırılarda bulunduklarını açıkladı.

Öte yandan Twitter, geçtiğimiz 2 hafta boyunca kullanım koşullarını ihlal eden çok sayıda hesap kapattığını bunların çoğunluğunun Körfez bölgesinden olduğunu bildirdi.

Twitter şirket sözcüsü “Koordine operasyonlar yoluyla kullanıcılara hitap eden platform ve sahte mesajların kasıtlı kullanımı, Twitter kurallarını ihlal ediyor. Katı politikalarımızı uygulamaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.