Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cenevre 8, Suriye’deki siyasi geçiş tartışmasıyla sona eriyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cenevre 8 müzakerelerinin, Suriye’deki siyasi geçiş süreci ve geçiş hükümetinin kurulmasına ilişkin müzakerelerin yürütüldüğü ilk ayağı, bugün sona eriyor. Müzakerelerde, Suriye muhalefeti ve Birleşmiş Milletler’in (BM) konuya yaklaşımları ele alındı.

Muhalefet heyeti sözcüsü Yahya Aridi, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ve heyetleriyle bir araya gelerek, seçimlere ve anayasaya hazırlık aşamasını görüştüğünü söyledi.

Anadolu ajansının haberine göre, basın toplantısında konuşan Aridi, “Bugün ki toplantı dün yapılan toplantının devamı niteliğinde oldu. Derin ve verimli geçti. Dün anayasa hazırlıklarını ele aldık. Bugün de seçim süreci derinlemesine tartışıldı. Toplantının başında Nasır Hariri dün ki oturumdan anayasaya ilişkin notlar sundu” dedi.

“Müzakereler masaya yatırılacak”

Toplantının kapanış gününde, Suriye’deki siyasi geçiş süreci ve geçiş hükümetinin kurulmasına ilişkin müzakerelerin yanı sıra Suriye muhalefeti ve Birleşmiş Milletler’in (BM) konuya yaklaşımları masaya yatırılacak.

Geçen turlarda onaylanan Cenevre toplantılarının gündemine göre, geçiş hükümeti, anayasa, seçimler ve BM’nin 2254 sayılı kararı uyarınca terörle mücadele olmak üzere dört konu görüşüldü.

“İlk turu 4 gün sürdü”

Cenevre 8’in ilk turu 28 Kasım’da başladı ve dört gün sürdü. Rejim heyetinin Şam’a dönüşünden sonra birkaç gün durduktan sonra geçtiğimiz hafta yeniden başladı.

Suriye konulu 8. tur görüşmelere katılan muhalefet heyeti sözcüsü Ahmet Ramazan, Esed rejimi heyetinin siyasi geçişi görüşmekten kaçındığını, doğrudan müzakereleri de reddederek terörle mücadele konusunu dayattığını söyledi.

Suriyeli muhaliflerin oluşturduğu Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Başkanı, kuşatma altında olan ve tahliye edilmeye ihtiyaç duyan yüzlerce yaralının bulunduğu Guta bölgesindeki sivilleri kurtarma konusunda uluslararası topluluğun yetersiz kalmasındaki hayal kırıklığını dile getirdi.

“Uluslararası toplum Guta’ya süt, ekmek ulaştırmaktan aciz mi?”

Cenevre’deki toplantı aralarında çok sayıda büyükelçinin ve diplomatın huzurunda uluslararası topluluğa seslenen Hariri “Hayal kırıklığı, facia, trajedi. Uluslararası toplum Guta’ya süt, ekmek ulaştırmaktan aciz mi buna güç yetiremiyor mu? Büyükelçilerin tüm resmi mesajlarından farklı bir mesaj göndermelerini temenni ediyorum. Bugün uluslararası toplumun Suriye halkına yardım etme zamanı geldi. Silahları test etmek için rejimi destekleyenlere milyonlarca Suriyeli rehin bırakmak kabul edilemez” dedi.

Özgür Halep Valiliği Konseyi, Müzakere heyetinin temsilcileri ile Cenevre’de bir araya geldi. Valilik Konseyinden gelen katılımcılar, Halep’teki insani durum yardım ve bölgedeki durumların yanı sıra Cenevre ve Soçi müzakere süreciyle ilgili siyasi sorular hakkında açıklamalarda bulundu.

Toplantıya, Suriye muhalefetinin Kahire grubu Başkanı Firas el-Halidi, Özgür Suriye Ordusu’dan Ahmed Cebavi ve muhalefet heyeti sözcüsü Ahmet Ramazan da katıldı.