Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cenevre İnsan Hakları Konseyi Husilerin savaş suçlarını görüşüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen İnsan Hakları İhlallerini İzleme Koalisyonu (YCMHRV), Merkezi Cenevre’de bulunan İsviçre İnsan Hakları Konseyi’nin 39. Oturumunda Yemen raporunu gündeme taşıdı.

Rapor, 1 Ocak-30 Haziran 2018 tarihleri arasında Yemen’de sivilleri etkileyen insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarını içeriyor.

YCMHRV Yönetim Kurulu Başkanı Mutahhar el-Budayci, raporun Husilerin 34 yargısız infazını belgelediğini belirtti. Ayrıca raporda 36 sivilin işkenceyle öldürüldüğü, Husi milislerinin dört yıldır ele geçirdikleri bölgelerde uluslararası insan hakları kurallarını çiğnediğini ve savaş suçları işlediği vurgulandı.

Raporda belgelenen suçlar arasında sivillere yönelik cinayet, yaralama, işkence, adam kaçırma, keyfi gözaltı, zorla ortadan kaybetme, çocukların zorla askere alınması, şehirlerin kuşatılması ve evlerin bombalanması gibi suçlar yer alıyor.

Koalisyon, aralarında 42 çocuk, 23 kadın ve 230 siyasi, insan hakları ve medya aktivistinin de olduğu 1067 Yemenli sivilin tutuklandığını ya da kaçırıldığını tespit etti.

Rapora göre 152 vakâ ile ülkenin başkenti Sana en çok ihlalin yaşandığı yer. YCMHRV raporda, Sana, Beyda, Ibb, Hacca, Hudeyde ve Damar kentlerinde darbeci Husi milisleri tarafından denetlenen gizli ve özel cezaevlerine dikkati çekti.

Bu cezaevlerinde aralarında 107 siyasetçi, 4 gazeteci, 2 hak savunucusunun da olduğu 199 işkence vakası kaydedildi.

Raporda çoğu Sana’da olmak üzere, 852 çocuğun Husiler tarafından zorla silah altına alınması vakalarına da yer verildi.

Raporda, aralarında aktivist ve gazetecilerin de bulunduğu bir çok kadının gözaltı, aranma, cinayet, kaçırılma, fiziksel şiddet gibi 30’dan fazla ihlalle karşılaştıkları belirtildi.

Yemen İnsan Hakları İhlallerini İzleme Koalisyonu (YCMHRV), çatışmalarda ve cephe gerisindeki kontrol bölgelerinde sivillere karşı ayrım gözetmeksizin yapılan saldırılara son verilmesi ve sivillerin hedef alınmaması çağrısında bulundu.

YCMHRV Raporunda ayrıca Cenevre İnsan Hakları Konseyi’nden Yemen’deki insan hakları durumunu tarafsız ve bağımsız bir şekilde izleme ve inceleme için söz konusu bölgelere gözlemci heyet gönderilmesini talep etti.

23 Kasım 2011’de imzalanan Körfez Arap Ülkeleri İş Birliği Konseyi kararıyla Ali Abdullah Salih’in otuz üç yıllık yönetimi fiilen sona ermiş, göreve başkan yardımcısı AbduRabbuh Mansur al-Hadi getirilmişti. 21 Ocak 2012’de yapılan seçimlerde Hadi cumhurbaşkanı seçilmiş ve ülkede Ulusal Mutabakat Hükümeti kurulmuştu.

Uzun yıllar Salih yönetimine karşı İran tarafından silahlandırılan ve Saada bölgesinde isyan sürdüren Husiler Salih’in devrilmesini beklemişler 2 yıl sonra da 21 Eylül 2014’te başkent Sana’yı kuşatarak 4 gün süren çatışmaların ardından 25 Eylül’de meşru Hükümet’e darbe yapmışlardı.

2014’ten 2017’ye kadar devrik lider Salih ile ittifak yapan Husiler Salih’in meşru hükümetin ulusal diyalog çağrısına olumlu cevap vermesi üzerine Ali Abdullah Salih’i 4 Aralık 2017’de öldürmüşlerdi.

26 Mart 2015’ten itibaren Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon ülkeleri meşru Yemen hükümetine destek için Husi milislerine yönelik olarak hava harekatı düzenliyor.