Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CENTCOM Komutanı, Tenef Üssü’nü ziyaret etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı General Joseph Votel dün, Suriye’nin güneydoğusundaki Tenef Üssü’nü ziyaret etti.

Söz konusu ziyaret, siyasi ve diplomatik bir heyetin Rakka’yı ve ülkenin kuzeydoğusunu ziyaretiyle eş zamanlı gerçekleşti.

Washington’ın Ortadoğu’daki askeri operasyonlarını yöneten Votel, kapılarını ilk kez medyaya açan Tenef Üssü’nü bir grup gazeteci ile birlikte ziyaret etti. Associated Press’in bildirdiğine göre Pentagon, üssü ziyaret eden gazetecilerden “güvenlik nedenleri” dolayısıyla Votel’in bölgeyi terk etmesine kadar yayın yapmamalarını istedi.

Açıklamasında ABD’nin Suriye’deki askeri varlığının önemine dikkat çeken ABD’li General şu ifadeleri kullandı:

“Görevimiz DEAŞ’ı geri püskürtmek. Ancak buradaki varlığımızın, gelişmemizin, ortaklarımızın ve ilişkilerin, İran ve takipçilerinin peşinde olduğu bazı kötü niyetli eylemler üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olduğunu kabul ediyorum.”

Votel, Tenef Üssü’ndeki Koalisyon misyonunun İran’a karşı bir kampanyaya dönüşmediğine dikkat çekti.

Tenef Üssü’ndeki ziyareti yaklaşık altı saat süren General, Koalisyon güçlerinin Suriye’de siyasi bir çözüme yönelik şartları hazırlamadaki rolüne işaret etti. Suriye’deki Amerikan varlığının ABD’li diplomatların elinde bir baskı aracı oluşturduğunu belirtti.

Votel, mevcut aşamada DEAŞ’ın göz ardı edilmemesi konusunda ise uyardı. Tenef Üssü’nün asıl görevinin Fırat Vadisi’ndeki çatışmalardan kaçan radikallere baskı yapmak ve bu bölgede saflarını yeniden düzenlemelerini engellemek olduğunu söyledi.

Associated Press, Tenef Üssü’nün Suriye’deki İran destekli kuvvetleri güney Lübnan ve İsrail sınırlarına bağlayan yolda olduğuna işaret etti. Pentagon’un söz konusu üssü Suriye’deki İran varlığını azaltmak için kullanabileceğini aktardı.

Ajans’ın tahminlerine göre Tenef Üssü’ndeki yaklaşık 300 asker muhalefet saflarındaki “Devrim Komandoları” grubunun üyelerini eğitiyorlar.