Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cephet’ul Tahrir Suriye, İdlib’de iki kasabayı ele geçirdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cephet’ul Tahrir Suriye (CTS) örgütü, Heyeti Tahriru’ş Şam (HTŞ) güçlerine karşı giriştiği çatışma sonrası İdlib’in Maarret el-Numan ve Eriha kasabalarını ele geçirdi.

Özgür İdlib Ordusu Komutanı, konuya ilişkin olarak Almanya Haber Ajansı’na (DPA) yaptığı açıklamada, iki taraf arasında zaman zaman çatışmaların yaşandığını ve HTŞ güçlerinin Eriha ve Maarret el-Numan yakınlarında kontrol noktaları kurduğunu söyledi.

DPA’ya bilgi veren HTŞ’ye yakın kaynaklar ise HTŞ kuvvetlerinin Cisr el-Şuğur ve Harim kasabaları çevresindeki mevzilerini güçlendirdiğini ifade etti.

Muhalif kaynakların bildirdiğine göre, kısa bir süre önce Ahraru’ş Şam, Sukuru’ş Şam ve Nureddin Zengi gruplarının bir araya gelmesiyle kurulan CTS, Halep’in güney kırsalındaki Urum el-Kubra, Han el-Asel ve Acil kasabaları yakınlarında HTŞ güçlerine karşı çatışmalara girişiyor.

Geniş bölgeler HTŞ’den alındı

Yaşanan çatışmalarda iki taraftan da yaralıların olduğu bilgisini veren söz konusu kaynaklar, İdlib’de geniş bölgelerin HTŞ’den alınması Türkiye ve Rusya arasında, İdlib’in rejim güçlerine ait savaş uçakları tarafından bombalanmasının engellenmesi için varılan anlaşmanın uygulaması olduğu yorumunu yaptı.

Ankara yönetimi, Rusya ve İran ile garantörlüğünü yaptığı Gerilimin Azaltılması Anlaşması kapsamında, İdlib kırsalında 6 askeri gözlem noktası oluşturmuştu.