Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cerissati, uluslararası mahkemeye, yargılamaları hızlandırma talebinde bulundu. | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Lübnan Adalet Bakanı Salim Cerissati, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (UCM) içinde Eski başkan Refik Hariri’ye suikast davasının da bulunduğu duruşmaları hızlandırma çağrıda bulundu.

Cerissati, Lübnan Özel Mahkemesi (STL) Başkanı Yargıç Ivana Hrdličková, Başkan Yardımcısı Yargıç Ralph Riachi ve Adalet Bakanlığı Genel Müdürü Yargıç Meysem Nuri ile gerçekleştirdiği görüşmelerin ardından bir açıklama yaptı. Açıklamada “Mahkemenin işleyişi hakkındaki görüşlerimiz, savunma şefi bürosunun boşluğu ve özellikle bir sonraki aşamada savunmanın yararı için François Rou yerine alternatif birinin görevlendirilmesi gerekliliği hakkında görüşmeler düzenledik” diye konuştu.

Cirssati STL’nin çalışma süresini uzattığını ve savcının iddianameleri yeniden değerlendirilmek üzere davayı geri çektiğini bildirdi. Bu davalar şehit George Hawi’nin suikastı ve Bakan Mervan Hamade ve eski Bakan İlyas el-Mur’a suikast girişimi dosyalarını kapsıyor.

Adalet bakanı konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Geçmiş olan zamanın öneminden bahsettik. Mahkemenin çalışmalarını ilerletmesi gerekiyor. Ancak şuana kadar şehit Başbakan Refik Hariri’yi ve yoldaşlarını kimin öldürdüğü ile ilgili bir şey yapılmış görünmüyor. Mahkemenin asıl görevi budur ve bunun dışındaki davalar mahkemenin asli konudan sapmasına sebep oluyor. Lübnan hükümeti ve özel mahkeme arasında aracı olan Adalet Bakanlığı ile düzenlenen toplantı çok verimli geçti. Mahkeme başkanının bu ziyareti çok önemliydi çünkü özellikle mayıs ve haziran aylarında en azından ilk aşamadaki argümanlar ve toplantılar gerçekleşmiş olacak.”

Bakan savunma temsilcileri sanıklarından birinin mahkemenin tüm hâkimlerini istifa etmeleri yönündeki sorusuna yanıt olarak “ Bunun ve asliye mahkemesinin yargıcı Lübnanlı Hakim Micheline Braidi ve diğer hâkimlerin istifası talebi hakkında konuştuk. Mahkeme başkanı tarafsız hâkimler atayacak. Bu konu ile ilgili karar yakında verilecek” dedi.