Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cevf ve Taiz’de 4 Husi komutanı öldürüldü | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yemen’in Cevf ve Taiz illerinde Yemen Ulusal Ordusu ve Halk Direniş Komiteleri (HDG) ile İran destekli darbeci Husi militanlar arasında son iki günde yaşanan çatışmalarda 4 Husi komutanın öldürüldüğü bildirildi.

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, el-Bayda ilindeki komutanlarla gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, el-Bayda ve Yemen’in diğer illerinde Husilere yönelik mücadelenin sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Yemen Resmi Haber Ajansı’nda (SABA) yer alan habere göre görüşmede, el-Bayda ilindeki birçok cephede devam eden operasyonlar hakkında bilgi alan Hadi, Ulusal Ordu güçlerini ve HDG direnişçilerini bölgedeki başarılarından dolayı tebrik etti. Hadi görüşmede, darbeci Husi militanlarına karşı önemli başarılar kazanan ordu güçleri ve HDG direnişçilerine gereken bütün desteğin sağlanacağını vurguladı.

Hadi, Ulusal Ordu ve HDG güçlerinin kısa süre içinde Husilerin kontrolündeki birçok bölgeyi özgürleştirdiğini, son olarak Şebve kentini tamamen Husilerden arındırdıktan sonra el-Bayda ilinde de operasyonları başarıyla sürdürdüğünü belirtti. Hadi, “Bu askeri operasyonlar, Başkent Sana ve bütün Yemen’in Husilerden arındırılmasına ve özgürleştirilmesine kadar devam edecektir” diye konuştu.

El-Bayda ilindeki özel kuvvetler komutanları da Hadi ile yaptıkları görüşmede, Ulusal Ordu ve HDG direnişçilerinin motivasyonlarının yüksek olduğunu ve önemli başarılar kazandığını dile getirdi.

Yemen’de operasyonlar sürüyor

Suudi Arabistan öncülüğündeki Yemen Meşruiyeti Koruma Koalisyonu’na ait savaş uçaklarının desteğiyle ilerleyen Ulusal Ordu güçleri, el-Bayda ilindeki geniş alanların yanı sıra Cevf ilinin en büyük iki kenti olan Hub ve Şaf’ı Husilerden geri aldı. Taiz ilinde ise Husi militanların kontrolündeki bazı noktaları özgürleştirdi.

Son günlerde askeri operasyonlarını artıran Ulusal Ordu güçleri ve HDG kuvvetleri, Husilerle giriştikleri çatışmalarda aralarında Husilerin bazı saha komutanlarının da olduğu çok sayıda militanı öldürdü.

Yemen’in batı sahillerindeki Hudeyde kentine doğru ilerleyen Ulusal Ordu güçleri, Hudeyde’ye bağlı Havha kenti ile Taiz’in batısındaki Moha ve Muza kentlerini kontrol ettikten sonra His kentine doğru ilerleyişine devam etti. Ordunun hedefinde Hudeyde’nin merkezinin olduğu kaydedildi.

El-Bayda ilinde Ulusal Ordu ile Husi militanlar arasındaki çatışmalar devam ederken Şark’ul Avsat’a bilgi veren askeri kaynaklar, Koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının el-Bayda-Şebve illeri sınırında bulunan Husilere ait mevzileri vurduğunu aktardı. Bombardımanlarda Husilere ait çok sayıda silahın imha edildiğini belirtti.

Cevf ilindeki Ulusal Ordu kaynaklarının Şark’ul Avsat’a verdiği bilgilere göre ise bölgedeki çatışmalar sona erdi. Ancak iki taraf da topçu ateşiyle birbirinin mevzilerini hedef alıyor. Ordu mevzilerine doğru ilerleme girişiminde bulunan Husi militanların ağır kayıplar verdiği kaydedildi.

Ulusal Ordu ve HDG güçlerinin Cevf kentinde ele geçirdiği mevzileri korumaya devam ettiğini bildiren askeri kaynaklar Husiler tarafından bölgeye gönderilen ek kuvvetlerin Koalisyon uçaklarınca imha edildiğini sözlerine ekledi.

Taiz ilinde ise Ulusal Ordu ile Husi militanlar arasında yer yer çatışmalar yaşanırken, kentin güneyindeki Salu ve batısındaki Mukbine bölgelerinde kaybettikleri mevzileri geri almak için girişimlerde bulunan Husi militanlar, Ulusal Ordu güçleri tarafından püskürtüldü. Ordu güçleri, Taiz ilinde Husilerin elinde kalan son bölgeleri özgürleştirmek için operasyonlarını artırdı.

Yemen Ulusal Ordusu Resmi Haber Ajansı tarafından aktarılan bilgilere göre, Husilerin saha komutanlarından Naif Hüseyin, Ulusal Ordu güçlerinin Husi militanlara ait mevzilere gerçekleştirdiği bombardımanda öldürüldü.

Lahic ili ile Taiz ili arasındaki bölgede çatışmalar sürerken Ulusal Ordu güçleri Lahic ilinin kuzeyindeki Karn dağlarında kontrolü tamamen sağlayarak çok sayıda Husi militanı öldürdü.

Askeri kaynaklar, Şark’ul Avsat’a yaptıkları açıklamada, Karn dağlarının tamamen ele geçirilerek Husi militanların bölgeden uzaklaştırıldığını ifade etti.

Yemen Cumhurbaşkanı Yardımcısı General Ali Muhsin el-Ahmar, pazar günü yaptığı açıklamada Taiz ilinin tamamen ele geçirilerek bölgede devlet otoritesinin kurulması için çalışmaların ara vermeksizin sürdürülmesi ve safların birleştirilmesi gerektiğini söylemişti.

El-Ahmar, Abdurabbu Mansur Hadi liderliğindeki Yemen Meşru Hükümeti’nin Taiz ilinin tamamının özgürleştirilmesi ve devlet otoritesinin kurulması noktasında kararlılıkla çalıştığını vurgulamıştı.