Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ceyş-ul İslam’ın Duma’dan çıkışı sürüyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanları Duma’ya giriş yapmadan önce tahliyelerin bitirilmesi bekleniyor.

Dün gece yarısı binlerce Ceyş-ul İslam savaşçısından ve sivillerden oluşan yeni bir kafile daha Duma’dan ayrıldı. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne (SOHR) göre Guta’nın geri alınmasına hazırlık olarak tahliye operasyonları halen devam ediyor.

Duma, cumartesi günü düzenlenen ve 40 kişinin ölümüne neden olan kimyasal saldırı raporlarından sonra uluslararası toplumun gündeminin ilk sırasına yerleşti. Bu durum ABD’nin önderlik ettiği Batılı ülkeler tarafından günlerdir askeri operasyon sinyallerinin verilmesine neden oldu.

Muhaliflerin Şam yakınlarındaki son cephesi olan Duma’da iki gün süren şiddetli bombardımanın ardından Şam tarafından duyrulan anlaşma uyarınca başlanan tahliye operasyonları günlerdir devam ediyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) Direktörü Rami Abdurrahman, AFP’ye verdiği demeçte “Gece yarısından sonra yaklaşık 4 bin savaşçı ve sivilin bulunduğu 85 otobüs Doğu Guta’dan ayrılarak, Suriye’nin kuzeyindeki el-Bab’a doğru yola çıktı. Ceyş-ul İslam savaşçılarının çoğu 4 otobüs kafilesi ile Duma’dan ayrıldı” diye konuştu.

Otobüsler sabah saatlerinden bu yana savaşçıları ve sivilleri ülkenin kuzeyindeki, Ankara’ya bağlı birliklerin kontrolündeki bölgelere nakletmek için çalışıyor.

Abdurrahman konuya ilişkin şunları söyledi:

“Tahliyenin kimyasal saldırı raporlarını incelemek için Suriye’ye gönderilen ve cumartesi günü çalışmalara başlaması planlanan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanları bölgeye giriş yapmadan önce bitirilmesi bekleniyor.”

Ceyş-ul İslam Siyasi Ofisi Müdürü Yasir Delvan, anlaşma hakkında AFP’ye yaptığı ilk yorumunda “Elbette bir kimyasal saldırı söz konusu. Bizi anlaşmaya iten şey de buydu” dedi.

SOHR, aralarında İsam Buveydani’nin de bulunduğu Ceyş-ul İslam liderlerinin büyük çoğunluğunun çarşamba sabahı önce silahlarını teslim ettiğini, ardından da bölgeden ayrıldığını bildirdi.

Rusya Savunma Bakanlığı, tahliye anlaşması kapsamında Rus askeri polisinin, perşembe günü Duma’da devriyelere başladığını bildirdi.
Başkentin kapılarından biri olarak kabul edilen Guta, muhalif grupların varlığı nedeniyle rejimin başlıca hedefleri arasındaydı.

SOHR, Esed rejiminin 18 Şubat’tan bu yana Doğu Guta düzenlediği saldırılarda bin 700’den fazla kişinin öldürüldüğünü belgeledi.

Trump, Suriye’deki kimyasal saldırıya ilişkin Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Suriye’ye saldırının ne zaman olacağını asla söylemedim. Çok yakında da olabilir, ileriki bir tarihde de gerçekleşebilir” ifadelerini kullandı.