Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ceyşu’l Adl, kaçırılan İranlı askerlerin fotoğraflarını yayınladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Tahran- Dubai/Şarku’l Avsat

Dün İran’ın güneydoğusundaki Pakistan sınırında 12 İranlı asker ve güvenlik görevlisi radikal bir grup tarafından kaçırıldı.

ISNA haber ajansına göre Ceyşu’l Adl örgütü, 16 Ekim’de kaçırılan güvenlik görevlilerine ait olduğunu iddia ettiği iki fotoğraf yayınladı. Ajansın haberine göre fotoğraflarda 7 Devrim Muhafızı ve askeri üniforma giyen 5 güvenlik görevlisi otururken görülüyor.

Paylaşılan görüntülerde toplam 12 asker var. Görüntülerde ayrıca makineli silahlar, roketatar ve el bombalarının da saldırıda ele geçirildiği görülüyor.

Ajans, Devrim Muhafızları Ordusu Komutanı Muhammed Ali Caferi’nin söz konusu askerlerin ülkenin doğusundaki Sistan Belucistan eyaletinin Pakistan sınırındaki Lulakdan kasabasında, bir karakola düzenlenen saldırı sonucunda uyuşturularak kaçırıldığını açıkladığı aktardı.

İran’daki “Sünni halkın haklarını koruduğu” iddiasıyla 2003’ten bu yana ülkede birçok saldırı düzenleyen “Cundullah” (Allah’ın Askerleri) adlı grubu lideri Abdulmelik Rigi, 2010’da yakalanarak idam edilmişti. Ardından Cundullah örgütü 2012’de ismini ‘Ceyşu’l Adl’ olarak değiştirmişti.

Çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu yoksul Sistan Belucistan eyaleti, sık sık güvenlik güçleri ile ayrılıkçı Beluçlar veya radikal örgütlerin çatışmalarına sahne oluyor. Söz konusu çatışmalarda genellikle ölümler meydana geliyor. Sünni Beluç azınlıklar İran nüfusunun yüzde 2’sini oluşturuyor.