Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Ceyşu’l İslam, silah bırakma iddialarını yalanladı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Rus haber ajansları, Şam’ın Doğu Guta bölgesinin en büyük beldesi Duma’yı kontrol altında tutan Ceyşu’l İslam grubuna bağlı savaşçıların silahlarını bırakarak beldeden çıkmayı kabul ettiğini iddia etti. Ancak, Ceyşu’l İslam, Rus medyasında çıkan iddiaları yalanladı.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı yetkililerinden Stanislav Gadgimadomidov, Rus medyasına yaptığı açıklamada, müzakerelere gözlemcilik yapan Rus yetkililerle Ceyşu’l İslam yöneticilerinin iletişim halinde olduğunu belirterek, “En kötü ihtimalle yakın zamanda Duma’dan ayrılacaklar” dedi.

Haber üzerine Ceyşu’l İslam tarafından yapılan açıklamada, Rus medyasında dillendirilen iddiaları yalanlandı.

Esed güçleri, bölgenin büyük bir kısmında hakimiyet sağladı

Esed rejimine bağlı kuvvetler, Doğu Guta’ya yönelik 5 hafta süren hava destekli yoğun kara operasyonları sonucunda bölgenin büyük kısmını ele geçirirken, Rusya da, bölgenin güney ve güneybatısını kontrol eden Ahraru’ş Şam ve Feylaku’r Rahman gruplarıyla savaşçıların aileleriyle birlikte bölgeden tahliye edilmesi konusunda anlaşmıştı.

Rusya ve muhalif gruplar arasında varılan tahliye anlaşması, bölgenin kuzeyinde bulunan Duma kasabasını ise kapsamıyor.

Suriye Devlet Televizyonu, dün, bin 92 sivilin bölgeden tahliye edildiğini duyururken, Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) verdiği bilgiye göre, son 5 günde Doğu Guta’dan tahliye edilen sivillerin sayısı 15 bine ulaştı.

SOHR tarafından, daha önce yayınlanan raporlar, Rusya ile Ceyşu’l İslam arasında müzakerelerin devam ettiği ancak Ceyşu’l İslam içindeki farklı görüşler ve bir takım başka sebepler nedeniyle henüz bir sonuca ulaşılamadığına işaret ediyor.

Ceyşu’l İslam savaşçıları bölgede kaldı

İki taraf arasında yapılan müzakerelere dair bilgi veren SOHR, Rusya ve Ceyşu’l İslam arasında, “Rus askeri güvenlik güçlerinin Duma’ya giriş yaparak güvenliğin sağlanmasını üstlenmesini, buna karşın, Ceyşu’l İslam savaşçılarının silahsız olarak bölgede kalmasını” ön gören bir anlaşma üzerinde duruluyor. Anlaşmaya göre, devlet müesseselerinin yeniden faaliyet göstermesi ve elektrik, su gibi hizmetlerin güvenli bir şekilde sağlanması için muhalif savaşçıların silahlarını bırakmasını da ön görüyor.

Rusya ve Feylaku’r Rahman arasında varılan anlaşma kapsamında, bugün, 5 bin 400 sivilin bölgeden tahliye edildiği gelen bilgiler arasında.

Muhalif gruplar İdlib ulaştı

Anlaşma kapsamında, Arbin, Zemelka, Ayn Terma ve Hazze beldeleri ile Cobar semtinden gelen sivilleri ve muhalif savaşçıları taşıyan 77 araçlık konvoy, bölgeden hareket ederek, Hama merkezi ve Kal’at el-Mudik beldesinden geçerek, Suriye’nin kuzeybatısında muhalif grupların kontrolündeki İdlib kentine ulaştı.

Sivillere adli işlem yapılmayacak

Rusya ile Feylaku’r Rahman arasında varılan anlaşmanın yürürlüğe sokulması kapsamında, Doğu Guta’da bulunan yaralı ve hastaların tedavi için bölgenin dışına çıkması, tedaviden sonra bölgeye dönmek isteyen sivillere izin verilmesi ve bu siviller hakkında herhangi bir adli işlem yapılmaması ön görülüyor.

Anlaşmaya göre, bölgedeki insani durumun iyileştirilmesi için gerekli tedbirler alınırken, insani yardım kafilelerinin de bölgeye girişine izin verilecek.

Muhalif savaşçıların çıkışına izin verildi

Bölgeyi terk etmek isteyen muhalif savaşçılara hafif silahlarıyla birlikte çıkma izni verildiği ve Rus askeri güvenlik unsurları gözetiminde tahliyelerin yürütülmesini ön gören anlaşmaya göre Doğu Guta’da kalmak isteyen siviller hakkında ise hiçbir adli süreç işletilmeyecek.

Anlaşma, ayrıca, şuanda Feylaku’r Rahman kontrolünde olan bölgelerde, Feylaku’r Rahman unsurlarının çekilmesinden sonra güvenliğin Rus güvenlik güçleri tarafından sağlanması da yer alıyor.