Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir Başbakanı, resmi şirketlerin özelleştirilmesi sorununda yalnızlaştırılıyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Başbakanı Ahmet el-Uveyhi’nin 23 Aralık 2017 günü, resmi ve özel sektör arasındaki işbirliğini görüşmek için Genel Sendika binasında, Hidad el-Said ve Sidi el-Said ile üçlü toplantı düzenlemişti.

Üçlü toplantıdan sonra iktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi (FLN) Genel Merkezi, Çarşamba günü, FLN Genel Sekreteri Cemal Veled Abbas, Merkez Sendika Başkanı Abdulmecid Sidi el-Said ve İş Adamları Kurumu Başkanı Ali Hidad arasındaki yeni bir toplantıya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

FLN Genel Merkezi’nde, yarın düzenlenecek toplantının, hükümet şirketlerine kadar uzanan bir özelleştirme projesine imza atmak isteyen Başbakan Uveyhi’yi zora sokması bekleniyor.

Cezayir’deki siyasi kaynaklardan edinilen bilgiye göre, FLN Liderleri, Başbakan Uveyhi’nin 23 Aralık 2017 günü düzenlendiği üçlü toplantıya paralel bir toplantı düzenlemeye ikna etmek için Hidad ve el-Said ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdi. Siyasi kaynaklar, FLN Merkezi’nde düzenlenecek toplantının iki sebepten dolayı Uveyhi’ye karşı olacağını belirtti.

Bu sebeplerden biri, Uveyhi hakkında çıkan önümüzdeki yıl düzenlenecek Başkanlık seçimlerinde Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika’nın yerine geçmek istemesi. İkinci sebep ise, Uveyhi’nin, petrol ve doğalgaz fiyatlarının düşmesi nedeniyle ortaya çıkan mali krizi özelleştirme projesiyle aşmaya çalışması.

Başbakan Ahmet el-Uveyhi, Parlamento’nun en büyük ikinci partisi olan Ulusal Demokratik Topluluğu Partisi’nin liderliğini yürütürken, 2019 seçimlerinde Devlet Başkanı Abdulaziz Buteflika’nın aday olmaması halinde onun yerine geçmesi muhtemel en güçlü aday olarak gösteriliyor.

FLN Genel Sekreteri Cemal Veled Abbas, önceki düzenlenen bir parti programında yaptığı açıklamada, Uveyhi’nin özelleştirme girişimlerine karşı olduğunu söyledi.

Ayrıca Veled Abbas’ın, Sendika Başkanı Sidi el-Said ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, kendisinin neden 23 Aralık’taki toplantıya davet edilmediğini sorduğu, el-Said’in ise toplantının bir parti toplantısı değil resmi bir toplantı olduğu ve ekonomik meselelerin konuşulduğu cevabını verdiği iddia ediliyor.

Çarşamba günü yapılacak üçlü toplantıda, Cezayir’de üzerinde henüz uzlaşı sağlanamamış özelleştirme girişimi konusunda tavır belirlenmesi bekleniyor. Toplantıda, Uveyhi’ye karşıt bir tavır belirlenmesi halinde, 1995-1998 yılları arasındaki Başbakanlık döneminde de özelleştirme girişiminde bulunan Uveyhi’nin bu girişiminde de yalnız kalacağı belirtiliyor.

Uveyhi’nin o dönemki özelleştirme girişimi nedeniyle, onlarca resmi şirket, Uluslararası Para Fonu (IMF) tarafından getirilen yapılandırmalar nedeniyle kapanmak zorunda kalmıştı. O dönem, binlerce Cezayirli işsiz kalmıştı.

Ancak üçlü toplantı ve paralel üçlü toplantı etrafında süren asıl tartışma, Uveyhi’nin ilk toplantıya, Buteflika’nın emri ve Başbakanlık sıfatıyla katılması buna karşılık ikinci toplantının Buteflika’nın partisi tarafından düzenlenecek olması. Bu durum, hükümet içinde özelleştirme projesine dair farklı yaklaşımlar olduğunu akla getiriyor.

FLN Genel Sekreteri Cemal Veled Abbas, aylar önce yaptığı sert bir konuşmada, Uveyhi’ye karşı adeta açık bir savaş başlatmıştı. Veled Abbas, Uveyhi’yi hedef alan konuşmasında, “Ulusal Demokratik Topluluk Partisi Lideri, Devlet Başkanı olmak istiyor. Şunu bilmelidir ki, Buteflika hayatta oldukça, asla Devlet Başkanı olamaz” demişti. Uveyhi ise bu sözlere zekice karşılık vererek, “Biz parti olarak, 1999 yılından beri Buteflika’yı destekliyoruz. 2019 yılındaki seçimlerde yeniden aday olmak isterse desteklemeye devam edeceğiz” ifadelerini kullanmıştı.