Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir Cumhurbaşkanı Buteflika: Siyasete askeri müdahaleyi kabul etmeyeceğiz | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir’de, Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın, “Siyasete askeri müdahaleyi kabul etmeyeceğiz. Ordunun, yeni illere aday olmasına izin vermeyeceğiz” sözleriyle ortaya çıkan tartışmaların gölgesinde önümüzdeki 23 Kasım’da yapılması planlanan belediye ve il meclisleri seçim kampanyaları başladı.

1541 belediye ve 48 konsey için rekabet eden 51 parti arasında, kazanma şansı en yüksek olarak Haziran 1990’dan bu yana yerel konseylere egemen olan Ulusal Kurtuluş Cephesi Partisi (FLN) görülüyor.

Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin liderliğini Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, genel sekreterliğini ise iktidara yakın isimlerden 80 yaşındaki Dr. Cemal Velid Abbas yürütüyor.

Gözlemciler, Başbakan Ahmed Uyahya liderliğindeki Demokratik Ulusal Birlik Partisi’nin ikinci parti olacağını söyledi. İki partinin, belediyelerin çoğunda katılımı sınırlı olan liberaller, laikler ve İslamcıların ve özellikle de 2012 yılında hükümetten çıkan Barış Toplumu Hareketi’nin aksine önde olacağı belirtiliyor. Gruplaşmış üç İslami parti olan ‘Adalet ve Kalkınma Partisi’, ‘Nahda Hareketi’ ve ‘Ulusal Bina Hareketi’ partilerinin de seçimde öne çıkacağı belirtildi.

Laik kanattan ise, ‘Kültür ve Demokrasi İçin Birlik’ ve muhalif partilerin en yaşlısı ‘Sosyalist Kuvvetler Cephesi’ seçimlerde rekabet edecek. İki parti, ülkenin doğusundaki kabile bölgelerinde kökleşmiş durumda.

Geriye kalan partilerin ise, illerde faaliyet gösteren aktivistlerinin azlığı sebebiyle tatmin edici sonuçlara ulaşma şansları yok gibi görünüyor. Öte yandan bu partiler arasında eski başbakan adayı Abdülaziz Bel’id liderliğindeki, ‘Geleceğin Cephesi’ ve eski Başbakan Ali Benflis liderliğindeki ‘Özgürlük Özcüleri’ partileri gibi önemli partiler bulunuyor. Söz konusu seçimler, ülkenin mali kaynaklarına yansıyan petrol fiyatlarındaki düşüş nedeniyle zor ekonomik koşullar altında yürütülüyor. Bu bağlamda seçim fonu tarafından seçilen İçişleri Bakanı Nureddin Bedevi, yerel kalkınma projeleri için yeni kaynaklar bulma ve hükümet destek programlarına güvenme çağrısında bulundu. FLN Genel Sekreteri Cemal Velid Abbas, seçim kampanyasının başlangıcı öncesi başkentte parti adaylarının katıldığı bir basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Buteflika’nın “ordunun siyasi işlere müdahale etmesine izin verilmeyeceğini” söylediğini belirtti. “Bir sonraki lider, her durumda bizim partimizden olacaktır” diyen Velid Abbas, “Ordunun rolü ülkeyi, güvenliğini, halkın ve ulusal toprakların birliğini korumaktır” dedi.

Cezayir’de 1962’deki bağımsızlıktan bu yana birçok cumhurbaşkanının ordu subayı olduğu veya ordu tarafından seçildiği biliniyor.

Öte yandan eski Savunma Bakanı Genel Sekreteri Raşit bin Yels, yeni bir başkan seçmek için piramit sistemindeki düzenlemeye atıf yaparak, geçtiğimiz günlerde Ordu lideri Ahmed Kaid Salih’e “cumhurbaşkanının vekili olmak için bilgeliğini kullanma ve güç kullanmaktan kaçınma” çağrısında bulundu.