Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir Eski Enerji Bakanı Buteflika’nın yerine mi geçecek? | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Eski Enerji Bakanı Şekip Halil’in, siyasi faaliyetlerini yoğunlaştırarak çeşitli organizasyonlar düzenlemesi ve Başbakan Ahmet Uyahya ile giriştiği tartışma; Şekip Halil, Nisan 2019’da düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olacak mı? Sorularına sebep oldu.

Cezayir siyasetiyle alakalı programlara katılan Halil, yaptığı konuşmalarda hükümetin ekonomi politikalarına ağırlık veriyor. Petrol gelirlerinin adil ve insaflı dağıtımı konusuna sık sık değinen Halil, halkın ihtiyaç duyduğu devlet desteğine de vurgu yapıyor. Halil, Cezayir’in Afrika pazarına girişi ve özel sektörün yakıt sorununun getirdiği yükün hafifletilmesi gibi konularda çeşitli programlara katılmayı da ihmal etmiyor.

Eski bakan, bunların yanı sıra, Cezayir’in kuzeyini güneyine bağlayan Demir Yolu Projesi Atölyesi’ne dair kendi planını sunarak, tüccarların petrol fiyatlarının düşmesinden etkilenen ülke ekonomisine katkı için bankalara yatırdığı paralar için yüksek meblağlar harcıyor.

2000-2012 yılları arasında Cezayir Enerji Bakanlığı görevini yürüten Halil, Başbakan Ahmet Uyahya’nın, geleneksel olmayan yöntemlerle hazineye finans sağlama başta olmak üzere birçok politikasına eleştiriler yönelterek, bu politikaların boş umut olduğunu, nihayetinde sonuçsuz kaldığını dile getirmişti.

Başbakan Uyahya ise Halil’in eleştirilerini hassasiyetle karşılayarak, eleştirilerin Halil’in şahsi hedeflerinden kaynaklandığını ifade etmişti. Uyahya’nın liderliğindeki ‘Demokratik Toplanma Partisi’ üyeleri de, Halil’in yakıt politikasının ülkeyi zayıflattığı suçlamalarını dile getirmişti.

Cezayir siyasetiyle yakından ilgili uzmanlara göre, eski Enerji Bakanı’nın son günlerdeki siyasi hareketliliği, önümüzdeki Başkanlık seçimlerinde aday olacağına dair belirtiler taşıyor.

“Şekip Halil’in kesinlikle Başkanlık peşinde”

Konuya ilişkin olarak, yerel internet sitelerine açıklamada bulunan İslamcı ‘Barış Toplumu Hareketi’ Başkanı Abdurrezzak Mukri, Şekip Halil’in kesinlikle Başkanlık peşinde olduğunu söyledi. “Seçimler yaklaşırken, bu tarz siyasetçilerin televizyon kanallarında boy göstererek politik eleştiriler yapması ve çeşitli sorulara cevap vermesi her zaman o kişilerin aday olma isteklerini ortaya koyar” şeklinde konuştu.

Şekip Halil ise Başkan olmak isteyip istemediğine dair soruları sürekli olarak geçiştiriyor. Halil’in bu tavrı, Buteflika’ya bağlılığı olarak niteleniyor. Kendisi Buteflika’nın çocukluk arkadaşı. Ayrıca Buteflika, Cezayir Cumhurbaşkanı olduğu dönemlerde, Halil’i özel olarak Dünya Bankası’ndaki görevinden Cezayir Enerji Bakanlığı görevine getirmişti.

2013 yılında geçirdiği beyin kanamasından sonra devlet protokollerinden tamamen uzaklaşan ve tekerlekli sandalyeye mahkum olan Buteflika’nın, 2019 seçimlerinde yeniden aday olup olmayacağı konusu da belirsizliğini koruyor. Buteflika, 2014 yılındaki Başkanlık seçimleri propagandasını, hastalığı nedeniyle dönemin Başbakanı Abdulmalik Sellal aracılığıyla yürütmüştü.

Eski Enerji Bakanı Şekip Halil’in 2013 yılında hakkındaki uluslararası tutuklanma kararına sebep olan suçlamalardan aklanması halinde aday olması için hiçbir engeli kalmayacak.

Halil, Askeri Muhaberat Polisi tarafından hakkında yürütülen soruşturmada, Sonatrak adlı bir yakıt şirketi aracılığıyla rüşvet ve döviz aklama yollarıyla 190 milyon dolarlık bir gelir elde etmekle suçlanmıştı. Kendisine yönelik suçlamaların, Cumhurbaşkanlığı ve İstihbarat arasındaki çekişme nedeniyle yöneltilmiş siyasi ithamlar olduğunu belirtmişti.

Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’ya olan yakınlığıyla bilinen ve muhalifleri tarafından, ABD’li petrol şirketleriyle ortak olarak Cezayir petrollerinden faydalanmakla suçlanan Halil, hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı günlerde ABD’de bulunuyordu. Ancak Cezayir’e dönüşünde, ülkenin en büyük ikinci kenti olan Oran Havalimanı’nda kentin valisi tarafından karşılanması, kendisine yönelik suçlamaların halının altına süpürülmesini kolaylaştırmıştı. Daha sonra hakkındaki tutuklanma kararı sessizce kaldırılmıştı.