Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir muhalefeti ‘Kara Ayaklar’ ile iş birliğine tepkili | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya’ın, iş insanları ile “Kara Ayaklar” arasında işbirliği için formül bulunması gerekliliğine ilişkin açıklamaları tepki çekti.

Cezayir’in önde gelen Müslüman muhalefet partisi, dün yapılan yönetim kurulu toplantısının ardından şunları kaydetti:

“Toplumsal Barış Hareketi Partisi olarak Kara Ayaklar’a yapılan yardım çağrısını ve böylece Cezayir halkına ihanet edenlere alan açılmasını kınıyoruz. Onlar, Fransız sömürgeciliği sırasında Cezayir halkına karşı korku ve sindirme amaçlı eylemlerde bulunan ve işkence yapan kimselerdir. Nasıl oluyor da onurlu insanların ülkelerindeki hizmete katkıda bulunmaları engellenirken; sahtekarlık, adam kayırma ve seçimlere hile karıştırmak gibi suçlara bulaşan böyle adamlara ayrıcalık tanınıyor?”

Bir tepki de Ulusal Kurtuluş Cephesi’nden geldi. Başbakan’ın tutumuna karşı çıkan Genel Sekreter Cemil Ul Abbas, Ahmed Uyahya’yı “sömürgecilikten mustarip olan Cezayir halkından özür dilemeye” çağırdı. Abbas, Uyahya’nın ülkenin ikinci siyasi gücü olan Ulusal Demokratik İttifak’a (NDA) başkanlık ettiğine de dikkat çekerek, “Hafızamızı korumamız ve çarpıtma girişimlerine karşı koymamız gerekiyor” açıklamasında bulundu.

Başbakan Uyahya, geçtiğimiz Çarşamba günü, ekonomiyi çeşitlendirmek ve petrol ile doğal gaza aşırı bağımlılığı engellemek için çok sayıda yatırımcı ve iş insanı ile bir araya gelmişti. Uyahya, akaryakıt sektörü haricindeki ihracatı artırma planını açıklaması esnasında, iş insanlarına, Eski Cezayir vatandaşları olan Kara Ayaklar’ın sunmuş olduğu fırsatlardan yararlanmayı, Avrupa’daki varlıklarından dolayı projelerinde onlarla işbirliği yapmayı tavsiye etmişti.

Aktivistler: Cezayir düşmanları ile işbirliği yapılmasın

Uyahya’nın bu açıklamaları, siyasi basında ve sosyal paylaşım ağlarında geniş yer almış, aktivistler, Uyahya’yı, “Cezayir düşmanları ile işbirliği yapmakla” suçlamıştı. Hala hayatta olan Kara Ayaklar’ın ve babalarının Cezayir’in bağımsızlığına karşı olduklarına dikkat çeken aktivistler, “Onlar ve onların torunları şu anda, Cezayir’de bıraktıkları emlak ve topraklarda hak talep ediyorlar” açıklamasında bulunmuştu.

Söz konusu dosya, Fransa ile Cezayir arasındaki anlaşmazlıkları tetikliyor.

Şihap: Kimse Başbakan Uyahya’nın vatanseverliğini sorgulayamaz

Ulusal İlerici Birlikçi Parti (Al-Tagammu) Sözcüsü Sıddık Şihap ise Şarku’l Avsat gazetesine vermiş olduğu demeçte Başbakan’a destek çıkarak şunları söyledi:

“Bay Uyahya’nın sözleri, kasıtlı olarak yanlış yorumlandı. Uyahya, almış olduğu tutum ile ülkesinin çıkarını göz önünde bulunduruyor. Her halde hiç kimse vatanseverliğiyle ilgili olarak Uyahya’ya nasihat edecek bir konumda değildir. Kendisine ulusal görevi için çağrıda bulunulduğunda, yönetim tecrübesini ortaya koymak için hazır olduğunu gösterdi” dedi.

Uyahya, eleştiriye karşı kişisel olarak herhangi bir tepki göstermedi.

“Hükümet başarısız politikalar yürütüyor”

Bir açıklama da, İslam Partisi’nden geldi. ‘Barış Cemiyeti’ liderleri toplantısı ile ilgili olarak, hükümetin, başarısız ve mantıksız politikalar nedeniyle ülkenin kalkınmasında başarısız olduğu ve yakıt dışında gerçek ekonomik alternatifler aramak yerine tüm vatandaşlardan vergi almak için cezai tedbirlere başvurduğu iddia edildi. Açıklamanın devamında, “Yakıt meselesi sadece fiyatlarla ilgili bir mesele değil. Üretimdeki düşüş ve artan tüketim ile de ilgilidir. Fiyatların yükselmesi üzerine odaklanan her tartışmanın ve çözüm arayışının krizin çözümüne herhangi bir katkısı yoktur” denildi.

Parti, “Bütün çeşitleriyle, her düzeyde ve her alanda yolsuzluk var. Yolsuzluk, ülkenin yönetilmesi için bir araç haline geldi” ifadelerini kullandı. “Son zamanlarda bulunan yüklü miktarda kokain ile birlikte Cezayir’deki uyuşturucu tehdidi tehlikesinin kaydettiği gelişmeye” dikkat çeken İslam Partisi, söz konusu durumların, “Cezayir halkı ve değerleri ile ulusal ekonomi üzerindeki etkilerine karşı” uyarılarda bulundu.

Cezayir’de doğan ve 1962 yılında ülkenin bağımsızlığını kazanmasının ardından Cezayir’i tek eden yüzlerce Fransız arasında yer alan Kara Ayaklar’dan bir grup, Avrupa ve Afrika’da iş ve finans alanında başarılı oldu.

Cezayir Başbakanı Ahmed Uyahya, iş ve para konusunda büyük deneyime sahip olduklarına dikkat çektiği Kara Ayakları’ı (pied noir), birer “rol model” olarak görüyor.