Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir Toplumsal Barış Hareketi’nden ulusal birlik hamlesi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir/Boualem Goumrassa

Cezayir’in İslami eğilimli muhalefet partisi Toplumsal Barış Hareketi (MSP), ‘bağımsız bir komisyon’ kurulması şartıyla 2019 başkanlık seçimlerine katılacağını duyurdu. MSP, kurulacak komisyonun, seçim listelerinin incelenmesinden, sonuçların duyurulmasına kadar seçimlerin her aşamasında yetkilendirilen yapıları denetlenmesini istiyor.

Öte yandan MSP, bu açıklamayla birlikte, daha önce öne sürdüğü bir öneriyi terk etmiş oldu. MSP, seçmenlerin birliğini güvence altına alabilecek ve tüm siyasi partilerin saygı duyduğu tek kurum olması sebebiyle ordudan ‘seçim sürecine garantörlük’ yapmasını istemişti.

MSP lideri Abdurrazık Mukri başkent Cezayir’de düzenlediği basın toplantısında, hükümet yanlısı ve muhalif tüm partilere daha önce sunulan ‘Ulusal Mutabakat’ projesini yeniden tanıttı. Mukri, Cezayir yönetimini, başta ordu olmak üzere tüm tarafları, projeye önem verme konusunda ikna etmeye çalıştı.

Abdurrazık Mukri, projesinin ülkenin krizden çıkışını sağlayacak gerekli koşulları barındırdığını da sözlerine ekledi. Mukri’ye göre projesiyle Cezayir, farklı alanlarda gelişmekte olan ve yükselen ülkeler arasına girmeye başlayacak.

Partisinin krizleri çözme konusunda işbirliği yapmak için Ulusal Mutabakat çağrısında bulunduğunu belirten Mukri, ülkenin kalkınmayı başarabileceğine ve ekonomik düzeyde ilerleme kaydedebileceğine inandığını söyledi.

Siyasi aktörler arasındaki güven eksikliğine dikkati çeken Mukri yolsuzluklar sebebiyle devlet kurumlarının saygınlığının azaldığına işaret etti.

Mukri, gelecek cumhurbaşkanlığı seçimlerinin adil bir şekilde yapılması için gerekli önkoşullar sağlanarak, süreci, sahtekarlıkla suçlanan hükümete emanet etmek yerine, onları denetlemek için toplumda ‘dürüstlüğüyle bilinen’ kişilere devredilmesi gerektiğini vurguladı.

Mukri, Buteflika’nın yeniden aday olmasına karşı

Öte yandan Ulusal Anlaşma fikrinin sahibi Mukri’ye göre, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın yeniden seçimlere katılmasının engellenmesi ve tüm partilerden cumhurbaşkanı adayı çıkarılması gerekiyor.

Buteflika’nın bu durumu reddetmesi halinde, Mukri, ordudan, ‘tüm potansiyel adaylara eşit mesafede durmasını’ isteyecek.

Bir diğer deyişle, ordunun beyni olan Genelkurmay Başkanı Korgeneral Ahmed Kayıd Salih’i, Cumhurbaşkanı Buteflika’ya verdiği siyasi destekten vazgeçmeye çağıran Mukri, herkesin eşit haklara sahip olmasını talep ediyor.

Genelkurmay Başkanı Salih, Ulusal Anlaşma fikrine sıcak bakmıyor

Ancak Genelkurmay Başkanı Salih, geçtiğimiz Temmuz ayında Ulusal Anlaşma fikri ortaya ilk çıktığında yaptığı açıklamada, bu fikri ‘saçma’ bulmuş ve ordunun seçimler yaklaştıkça siyasi çatışmalara karıştırılmasının ‘tuhaf ve mantıksız’ olduğunu söylemişti.

Diğer yandan MSP lideri Mukri, Ulusal Anlaşma projesinde, ‘2019’daki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından Cumhurbaşkanı’nın ‘Ulusal Anlaşma’ projesine liderlik etmesi’ önerisinde bulunuyor.