Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de entelektüeller üzerindeki baskılar tepkiye neden oluyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir İnsan Hakları Savunma Birliği (LADDH), Kültür Bakanlığı’nın birçok entelektüelin konferanslara katılmasını engellediğini ifade ederek kınama yayınladı.

LADDH tarafından dün yapılan açıklamada Cezayir Hükümeti’nin, önde gelen yazarlardan birinin bu ayın 25’inde Fransa’da düzenlenecek olan Uluslararası Kitap Fuarı’nın etkinliklerine katılmasını reddettiğini bildirdi.

Kültür Bakanlığı, her sene düzenlenen bu etkinliğin davetiyelerini iptal etme sebebini ise açıklamadı.

Ancak yerel basında çıkan haberler kararın Cezayirli bir grup yazarın Fransız sömürgeciliğini övmesi sebebiyle alındığı ifade edildi.

Kültür Bakanı İzzeddin Mihubi, gazetecilerle bu konuyu tartışmayı ise reddetti.

Yapılan yorumlar, bu kararın kamu işleri ile ilgili her konu başlığına müdahale eden Cumhurbaşkanı tarafından alındı yönünde..

Ambargoya uğrayan yazarlardan ise karara ilişkin herhangi bir tepki gelmedi. Ancak ülkedeki bazı aydınlar, “entelektüel etkinlik üzerinde hükümet sansürü” olarak nitelendirdikleri karardan duydukları memnuniyetsizliği dile getirdi.

Kitap fuarında “dini aşırılıkları teşvik ettiği” gerekçesiyle dini kitapların bulunmasının engellendiğini ifade eden aydınlar, son yıllarda, ‘ordunun siyasi hayattaki rolü’ veya ‘Cumhurbaşkanı’nın politikalarını eleştiren’ kitapların da yasaklandığını kaydetti.

Soruşturmalar sürüyor

Cezayir’de yetkililer başkanlık ve askeri konulara dair yapılan yayınlara yönelik sert tedbirler alıyor. Sosyal paylaşım sitelerinde, yazı ve fotoğraflar vasıtasıyla ‘cumhurbaşkanına hakaret’ etmekle suçlanan en az 10 kişi şu an cezaevinde bulunuyor.

Bu isimlerin arasında uzun süre tartışmalara neden olan ve “askeri sırları ifşa” suçlamasıyla soruşturma altına alınan gazeteci Said Şitur var.

Şitur’un kardeşi, Savunma Bakanı Yardımcısı’nın hapis cezasının arkasında olduğunu söylerken, avukatı ise davaya dair herhangi bir ayrıntı vermedi.
Aynı bağlamda, Profesör İsmail Maaraf, geçen hafta siyasi duruşundan dolayı Gazetecilik Yüksekokulu’ndaki görevinden alındığını açıkladı.

Maaraf, radyo ve televizyon programlarında hükümetin politikalarını eleştiriyordu.

İngiliz vatandaşlığına sahip Cezayirli gazeteci olan Muhamed Tamalt, “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla 6 aydır bulunduğu hapishanede açlık grevi sonucunda 2016 yılında hayatını kaybetmişti.