Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de halk seçimler için sandık başında | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir sandık başında. Bu sabah saat 8’de halk, yerel ve eyalet seçimlerinde oy vermek için seçim merkezlerine gitmeye başladı. Seçimlere 50 parti, partilerden oluşan 4 koalisyon ve bağımsız adaylar katılıyor.

Seçimlerde, 1541 belediye meclisi düzeyinde, 10196 listeyi temsil eden 165 bin aday, 16 eyalet konseyi için de 621 listeyi temsil eden yaklaşık 18 bin aday yer alıyor.

Cezayir İçişleri Bakanlığı, 12 bin 475 seçim merkezi ve 55 bin 866 seçim ofisinde güvenliği sağlaması için yaklaşık 150.000 polis memurunun görevlendirdiğini açıkladı. Ayrıca sportif ve kültürel etkinliklerin de cuma gününe ertelendiğini duyurdu.

Cezayir Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, dün bakanlar kurulunda belediye ve eyalet konseylerinin yenilenmesi için yapılan seçimler katılım çağrısında bulundu.

Buteflika, seçimler sonucunda belirlenecek yerel konseylerin beş yıl boyunca kamu kaynaklarını vatandaşların faydası için değerlendirecek önemli bir araç olduğunu söyledi. Oylamanın kamu hizmetlerini geliştirmek için kilit bir adım olduğunu vurguladı.

Hükümet kanadından yapılan yorumlarda katılım oranının yüzde 38’i geçmesinin beklendiği ifade edildi. Hükümet, 23 milyon seçmenin, çoğunluğunun seçimlere katılmak istemeyeceğinden endişeli. Muhalefet partileri ise halkın iradesini heba edecek dolandırıcılık ve hırsızlıklara karşı uyarıda bulundu.