Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de ilk defa, Berberi dilinde resmi belgeler yayınlandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir, Arapça dışındaki resmi dil olan ve ‘Amazig’ olarak bilinen Berberice’yi etkinleştiriyor. Cezayir Hükümeti ve İçişleri Bakanlığı dün ülke tarihinde ilk defa, bir sonraki Hac mevsimi için hacı aday kayıtlarının başladığını duyuran bir takım prosedürler içeren Berberice bir bildiri yayınladı.

Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika, 2016 yılı sonunda, Amaziglerin, (Berberiler) 2 bin 968 yıldır bayram olarak kutladıkları 12 Ocak’taki yılbaşıları nedeniyle bu günü milli bayram ilan etmişti.

Amazigler yarın Cezayir’de 2 bin 968. yılbaşılarını kutlarken, Diyanet İşleri Bakanlığı önceki yılların aksine bütün camilerde verilecek olan cuma vaazında bu konuya yer verecek.

Başbakan Ahmed Uyahya ‘Berberice Dil Öğretim Akademisi’ konusunda bir toplantı düzenlerken, Eğitim Bakanı Nuriye bin Gabrit ise 10 ilde Berberi dilinde eğitim verileceğini duyurdu.

Berberice, 2016 yılında yasal güvenceye kavuştu

Berberice, 2016 yılında Cezayirli milletvekillerinin onayladıkları reform paketiyle resmi dil olarak tanınarak anayasal güvenceye alınmıştı.

Cezayirli politikacılar, hükümetin Berberi diliyle ilgili attığı adımların, aşiret bölgesinin ayrılması gerektiğini savunan kişilerin ‘ayaklarının altından halının çekilmesini’ hedeflediğini öne sürdü.

Aşiret bölgelerinde, hemen hemen her gün Amazig bayraklarının taşındığı gösteriler düzenleniyor.

Cezayir’deki ‘Amazig mücadelesi’, 1980’de yaşanan ‘Amazig Baharı’ olaylarına kadar uzanıyor. Polis, Tizi Ouzou’da ‘Cezayir kişiliğinin Berberi boyutu’ hakkında konuşma yapmak isteyen birisine müdahale etmiş ve olaylar yaşanmıştı.