Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de kriz: Uyahya’nın yasa tasarısına Buteflika’nın itiraz etti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Başbakanı Ahmet Uyahya, yerel basın tarafından gündeme getirilen ve bütçe dengesi yasasını onaylamak üzere yapılması planlanan Bakanlar Kurulu toplantısının iptali hakkındaki tartışmayı küçümsedi. Yerel basın ve web siteleri Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’nın “yasa için radikal bir revizyon talep ettiğini” yazdı. Uyahya “Artık düzeltme yapılmayacağını, iki hafta içinde meclis kurulunda görüşüleceğini” dile getirdi.

Hükümet kaynakları Buteflika’nın içeriğini sakladığı yasa metninin harç ve vergi yapılandırmasına ek olarak orta ve düşük gelirli aileler ile ilgili olduğunu aktardı. Proje vatandaşın günlük hayatında önemli yere sahip gri kart ile ithal gıda malzemeleri, yeni veya ikinci el araba, ehliyet veya birçok malzemenin satın alımında %200 oranında bir ücret alınmasını öneriliyor.

Kaynaklar başbakanın hükümetten kamu hazinesinin açığını karşılamak için başka çözümler düşünmesini ve vatandaşın cebini hedeflemek yerine bütçe dengesine bakılmasını talep ettiğini aktardı.

Uyahya’nın hükümete 4 kez başkanlık yaptığı ve bu başkanlık sürecinde genellikle “popüler olmayan” tedbirler ve prosedürler aldığı görülüyor. Bu temelde önümüzdeki yıl düzenlenecek seçimler sebebiyle Uyahya’nın cumhurbaşkanlığına aday olmasına karşın halk tepkili.

Başbakan son günlerde petrol fiyatlarının düştüğünü ve siyasetin 4 seneden beri çalıştığı tasarruf projesinde pes etmeyeceğini açıkladı.

Gazetecilerin yıllık Cezayir Uluslararası Ürünler Fuarı’nın oturum aralarında yaptığı toplantıda, Uyahya cumhurbaşkanının yasayı reddetmesine ve Buteflika’nın “tartışmadan önce zaferi dikkatle gözden geçirmek ve Parlamentoda oy vermesini istediğini” söyledi

Gözlemciler, Buteflika’nın ek bütçe kanununun birinci metnine itiraz etmesinin beşinci bir dönem için adaylık hazırlığı bağlamında olduğunu düşünüyor ve böylece ülkenin gelirindeki düşüşün neredeyse yarısına yani 60 milyar dolardan 33 milyar dolara düşmesi sonucu mali krize karşı endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.

Cumhurbaşkanı, bu yılın başlarında yüksek enflasyon ve piyasadaki tüketim mallarında ortaya çıkan artış ile büyük miktarda banknot basarak bütçe için “alışılmamış finanslara” başvuracağını ilan etti.

Buna ek olarak ”Eski başbakan ve Özgürlük Partisi ‘nin başkanı Ali Felis fuar açıklamasında Belçika’daki Cezayir büyük elçisi ”partinin genel merkezinde alınan kararlar ve ülkedeki mevcut meselelerle ilgili tutumlarını bildirdiği” ifadesinde yer aldı.

Ali bin Felis konuşmasında: ”Siyasi sistemi yeniden şekillendirmek ve modernize etmek, hukukun üstünlüğünü uluslararası kabul görmüş standartlar çerçevesinde inşa etmektir ”dedi.

Açıklamasında “Ülke ekonomisine getirilen kısıtlamaları kaldırarak net ve çeşitlendirilmiş ekonomi kurmak, rekabetçi ve küresel ekonomiye entegre olmuş, bürokratik baskılardan ve rüşvetten kurtulmuştur bir ekonomi ile yenilemeye çağırdı..”

Benflis’e göre ” Toplumsal kalkınma, gelişmenin gerekliliklerine ve sosyal uyuma cevap veren reform olmakla birlikte ekonomik ve sosyal kalkınmayı oluşturan kişiye büyük önem vermektedir dedi ve Ülkemizde egemen olan siyasi ekonomik ve sosyal durumların politik engeller taşıdığını, mali krizler yaşandığına ve sosyal zorluklar çektiğine dikkat çekti.

Krizin çözümü, izlenecek yol haritasını hazırlamak için siyasi partiler, siyasi şahsiyetler ve sivil toplum temsilcilerini bir araya getiren kapsamlı bir görüşme başlatmaktan geçer.