Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de muhalefet Fas sınırının açılmasını istiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir’deki muhalif kanadın başlıca temsilcisi olarak bilinen Barış Toplumu Hareketi Başkanı Abdülmecid Munasıra, Fas sınırının açılması çağrısında bulundu. “Uyuşturucu, terörizm, organize suç ve gizli göç tehditleri sebebiyle sınırını açmak istemediğini söyleyen Cezayirli yetkililere atıfta bulunarak “Sınırımızı bazı zararlardan korumamız asla onu kapatmamız (gerektiği) anlamına gelmiyor” dedi.

Munasıra, 23 Kasım’da yapılacak olan belediye seçimleri için Muğniye sınır şehrinde yaptığı mitingde, komşu ülke Fas ile olan sınırın açık olmasını temenni ettiğini söyledi. Parti destekçileri, “Cezayir sınırını açıkken de koruyabilir” diyen Munasıra’nın bu tutumuna büyük destek verdi.

Munasıra, 10 gün önce Cezayir ve Moritanya arasındaki sınır geçidinin açılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek konuyla ilgili, “İçişleri Bakanımız Nureddin Bedevi sınır kapısının açılış töreni için iki gün önce Moritanya’ya gitti, mutlu oldum” dedi ve aradaki sorunlara bakılmaksızın iki Mağrib ülkesi arasında işbirliği çağrısında bulundu.

Munasıra’nın açıklamaları ülkedeki en eski muhalif parti olan ‘Sosyalist Güçler Cephesi’nin sınırın açılmasıyla ilgili tutumunu destekler tarzdaydı. Partinin kurucusu devrimci lider Hüseyin Ayet Ahmed ve ondan sonraki tüm liderler sahra çatışması konusundaki anlaşmazlıkları dikkate almaksızın Fas ile olan ilişkileri geliştirmeye her zaman çağrıda bulundular. Parti, 1994 yılında kapatılmasından bu yana sınırın açılması isteğinden vazgeçmedi.

Konuyla ilgili, Sosyalist Güçler Cephesi’nden, “İki kardeş ülke arasındaki sınırın kapatılması dünyada istisnai bir durum. Bu durum, Fas halkının beklenti ve istekleri ile barış için bölgesel gereksinimlere aykırı” açıklaması yapıldı.

‘Cephe’ ve ‘Hareket’in çağrıları karşısında hükümet yanlısı partiler özelikle de Abdülaziz Buteflika’nın liderliğindeki ‘Ulusal Kurtuluş Partisi’ ile Başbakan Ahmed Uyahya’nın ‘Ulusal Demokratik Topluluk’ partisinin çoğunluğu sınırın açılması yönünde atılan adımlara karşı.

Üniversitelerdeki ve medyadaki aydın kimseler ise, sınırın açılması fikrini destekliyor, ancak sesleri sönük kalıyor.

Cezayirli yetkililer sınırın açılması ve Fas ile ilişkilerin normalleştirilmesi için bazı şartlar koydu. Bunların başında, “BM’nin denetleyeceği bir referandumla Sahraviler’in kendi kaderini tayin hakkına sahip olması” ve “Faslıların sınırlarını uyuşturucu, kaçak çete ve terör tehlikelerine karşı izlemek için vaat vermeleri” var.

1994 yılı Ağustos ayında Marakeş’teki terör saldırısında Avrupalı turistlerin ölmesinden sonra sınır kapatılmıştı. Başkent Rabat, Cezayir istihbaratını silahlı operasyona katılmakla suçlamış ve topraklarına girmek isteyen Cezayirlilere vize uygulaması başlatmıştı. Cezayir misliyle muamelede bulunmuş, artı olarak sınırını da kapatmıştı. 2004’te Rabat, bir sonraki yıl ise Cezayir vize uygulamasını kalmıştı ancak sınır açılmamış.