Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de saldırı planlayan 5 kişi tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir güvenlik güçleri, ülkenin batısında Fas sınırında bulunan Tilimsan şehrinde yeni yıl öncesinde terör saldırısı planlayan 5 kişiyi tutukladı.

Ordu, Cezayir’in doğusundaki Akdeniz sahil şehri Skikda’da da ise radikalizm yanlısı kişilerin yiyecek ve diğer ihtiyaçlarını depoladıkları bir mekanı imha etti.

Cezayir el-Vatan Gazetesi muhabirinin AFP’ye yaptığı açıklamada, terörle mücadele kapsamında tutuklanan kişilerin, terör örgütü DEAŞ’a mensup olduklarından şüphelenildiğini belirtildi.

Açıklamada, zanlıların üzerlerinden Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) vizeleri bulunan birçok pasaport yakalandığı belirtildi.

Öte yandan, örgütsel dökümanlar, cep telefonları, CD’ler ve kılıçlar, seyahat biletleriyle birlikte çok sayıda Cezayir dinarı ve Türk lirası banknotu ele geçirildiği belirtildi.

Gazete operasyonla ilgili daha fazla ayrıntılı bilgi vermedi. Cezayir’de 2017’de çoğunluğu terör örgütü DEAŞ’a mensup onlarca kişi tutuklanmıştı.

Geçtiğimiz Pazar Cezayir, Suriye ve Irak’taki çatışma bölgelerinden yüzlerce Afrikalı militanın geri dönme tehlikesi ve terör eylemlerinin Afrika’nın güvenli bölgelerine taşınması ihtimalini tartışmak için Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ve Afrika Barışı’ndan uzmanların katıldığı bir toplantıya ev sahipliği yaptı.

Bu alanlar arasında en belirgin yer olarak Sahel Bölgesi (Moritanya, Mali, Senegal, Nijer, Nijerya, Çad ve Sudan) dikkati çekiyor.

Uzmanlar, radikalizm yanlısı gruplarla mücadele etmek üzere görev alan 5 bin askerin Şubat ayında bölgeye konuşlandırılmasını bekliyor. Bölge uzmanları, bölgedeki ülkeler arasında güvenlik ve askeri işbirliğinin güçlendirilmesi ve bulunan Sahel için “ortak bir güç” kurulmasının olası olduğunu belirtiyor.