Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de yerel seçimler sönük geçti | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir’de Halk belediye meclisi ve il meclis üyelerini seçmek için dün coşkusuz bir şekilde sandık başına gitti. Seçimler ülkeye ve toplumsal huzursuzluğa hakim olan ekonomik durgunluğun durumunu yansıtan seçim kampanyalarında sonra yapıldı.

22 milyon seçmenin oy kullandığı seçim merkezleri sabahın erken saatlerinde kapılarını açtı. Başkentte oy kullanımı her zaman olduğu gibi yavaş ilerledi. Seçmenler oy merkezlerine genellikle geç gittiler.Cezayir televizyon kanallarından yayınlanan görüntülere göre vatandaşlarda seçim coşkusu yok denecek kadar azdı.

Seçimlere yaklaşık 50 parti, partilerden oluşan 4 koalisyon ve bağımsız adaylar katıldı. Adaylar 1541 belediye meclisi, 48 il meclisi koltuğu için yarıştı.

Gözlemciler, 1962’de ülkenin bağımsızlığından bu yana hüküm süren Ulusal Kurtuluş Cephesi’nin ve müttefiki olan Ulusal Demokratik İttifakı’nın katılım oranının seçimlere meydan okuyacağını düşündüler. Bu iki parti Cezayir’in tüm bölgelerinde temsilciliği olan tek partiler. Ana muhalefet partileri, belediye meclisinin yarısından daha az aday gösterebildi. Resmi sonuçların bugün açıklanması bekleniyor.

Baskentte oy kullanan Cezayir Başbakanı Ahmed Oyahya, oy kullanırken Cumhurbaşkanı Abdülaziz Buteflika’nın “yoğun katılım” çağrısını tekrarladı.

2013’te kısmi felç geçirdiği için nadiren görülen 80 yaşındaki Buteflika, oyunu başkent Cezayir’deki bir seçim merkezinde kullandı. Fransız haber ajansı AFP muhabirleri Buteflila’nın tekerlekli sandalyeyle merkeze ulaştığını bildirdi.

Seçimlerde bin 541 belediye meclisi ile 48 il meclisinin üyeleri belirlenecek. Kayıtlı yaklaşık 23 milyon seçmenin olduğu ülkede 51 partiden 65 bin aday yarışıyor.

Cezayir’de 1989’da başlayan çok partili siyasi hayatta 6’ncı kez yerel seçimler düzenleniyor. Ülkede 2012’de yapılan son yerel seçimlerden iktidardaki Ulusal Kurtuluş Cephesi birinci parti olarak çıkmış, halihazırdaki koalisyon ortağı Ulusal Demokratik Birlik ise ikinci olmuştu.