Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de yüzlerce ürüne ithalat yasağı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir hükümetinin yüzlerce ürüne ithalat yasağı getirme kararı almasının ardından, satış ürünlerinin bazılarında yokluk yaşanıyor.

Yılbaşında, yetkili makamlar, 2014 yılı ortalarından bu yana enerji gelirlerinde meydana gelen düşüşü gerekçe gösterere ticaret açığını azaltmak için gıda ürünleri de dahil olmak üzere toplam 851 ürünün ithalatını yasaklamışlardı.

Eşi ve altı yaşındaki kızıyla ziyaret ettiği Ardes alışveriş merkezinde yasağın etkisini yaşayan Mansur, “Kızım için aldığım İsviçre çikolatasının olmamasına üzgünüm” dedi.

Şarku’l Avsat’a konuşan Mansur sözlerine şöyle devam etti: “Daha önce aldığım ürünleri bulamadım ve bir önceki fiyatla karşılaştırıldığında fiyatlardaki artışı fark ettim. Bence sebep rekabet. Böylece fiyatları yükseltme ve tekel pazarlama fırsatı buldular.”

Kararı savunan yetkililer ise “yasağın yerli üretime teşvik edeceğini ve yerli malları rekabet ettiği ithal ürünlerden koruyacağını” savunuyor.

Öteyandan içecek ve seramik şirketleri de dahil olmak üzere yerel şirketler, hammadde yetersizliğinin faaliyetlerini tehlikeye atacağını belirtiyor.
.