Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’deki protestolar sona erdi | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre Cezayir polis güçleri, dün başkent Cezayir’in gündeyinde yer alan Buyra şehrindeki yeni gösteri girişimlerini dağıttı. Dünkü gösteri girişimlerinden önce ise 1 hafta boyunca Berberilerin protestolarına tanık olan şehirde yeniden sukünet sağlandı.

Berberi kabilelerin yoğunlukla yaşadığı bölgede 2016’da kabul edilen Arapça ile birlikte Berberice’nin de resmi dil olması kararının ardından Meclisin Berberice eğitimi için gereken fonu iptal etmesi bir hafta boyunca liseli ve üniversiteli yüzlerce öğrenci tarafından protesto edildi.

Anayasa değişikliği uyarınca tüm özel ve genel okullarda Berberice öğrenimini yaygınlaştırmak için mali kaynak sağlanmasını hedefleyen düzenleme Parlamento tarafından reddedilmişti.

Berberice 2002’de Cezayir’de “ikinci ulusal dil” olarak, 2016’daki yeni anayasada ise “resmi dil” olarak kabul edilmişti.

Halen, Berberi-Sami Komisyonu başkanı Si Haşimi Asad’a göre Cezayir’in 48 eyaletinden 37’sinde Berberice konuşulmakta.

Gösteriler, Cezayir’de “tüm devlet ve özel okullarda Berberi eğitiminin yaygınlaştırılmasını ve zorunlu hale getirilmesini ” isteyen İşçi Partisi’nin sunduğu 2017 Kasım sonu mali kanun tasarısını Parlemento Konseyi’nin reddetmesinden ardından başladı.