Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’den Nijer’e giden göçmenler: Talihliler şehre ulaştı, geride kalanları çöl yuttu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir-Nijer sınırındaki çölün ufuklarında, hayatta kalmayı başarabilen yüzlerce göçmenin perişan haldeki yürüyüşüne tanık olabilirsiniz.

Associated Press’in haberine göre son 14 ayda aralarında hamile kadın ve çocukların da bulunduğu 13 binden fazla mülteci, Cezayir’i terk ederek, aç susuz 48 derece sıcaklıktaki çölde yürümek zorunda kaldı.

Mültecilerden şanslı olanlar, 15 kilometreyi aşarak, çöl kumlarının ortasında batık yapıların bulunduğu Semeke kasabasına ulaştı. Diğer sürgün edilenler ise Birleşmiş Milletler (BM) kurtarma ekibi tarafından kurtarılmadan önce günlerce aç ve susuz yürümek zorunda kaldı. Associated Press’in haberine göre bazıları hayatını kaybederken bazıları ise çölde kayboldu.

Liberya vatandaşı olan Janet Camara, Associated Press’e “Cansız bedenleri çölde kalan mülteciler var. Bazı mülteciler de yolu bilmedikleri için çölde kayboldu” şeklinde konuştu. Yolculuk sırasında hamile olan Janet, çölde bebeğinin öldüğünü ve onu çöl kumlarına gömdüğünü söyledi. Şu anda Nijer’in Arlit kasabasında olan Janet, çöldeki zorlu yolcuğu nedeniyle hala acı çektiğini belirterek, “Oğlumu kaybettim. Çocuğumu” dedi. Yolda aynı grupta olan başka bir kadının da doğum yaptığını ancak onun da çocuğunun öldüğünü ifade etti. Janet, Mayıs ayında sınır dışı edilene kadar Cezayir’de yiyecek ve içecek satıyordu.

Ekim 2017’de Cezayir, Akdeniz üzerinden Kuzey Afrika’dan Avrupa’ya yapılan göçlere karşı Avrupa baskısıyla Afrika göçmenlerini kitlesel olarak sınır dışı etmeye başladı. Bu göçmenlerin çoğunluğu Mali, Gambiya, Gine, Fildişi Sahili, Nijer ve diğer Sahra altı ülkelerinden geliyor.

Avrupa Birliği Sözcüsü Associated Press’e, “AB, Cezayir’deki sınır dışı edilmelerin farkındadır. Fakat ‘egemen devletler’, uluslararası hukuka uygun olduğu sürece mültecileri sınır dışı edebilir” şeklinde konuştu.

Uluslararası Göç Örgütü’nün (IOM) verilerine göre Mayıs 2017’de 135 kişi, Nisan 2018’de 2 bin 888 kişi sınır dışı edildi. IOM’ye göre yolculuğu tamamlayan toplam mülteci sayısı 11 bin 276. Buna ek olarak ise, geçtiğimiz yıl en az 2 bin 500 kişi Mali’ye ulaşmak için çölü geçmek zorunda kaldı. Bu yolculuk sırasında mültecilerden bazıları hayatını kaybetti.

Nijerli yetkililer bu ay Semeke kasabası yakınlarında 20’si çocuk 34 mültecinin cansız bedeninin bulunduğunu, bu göçmenlerin kendilerini kuzeye götüren bir kaçakçı tarafından terkedildikten sonra susuzluktan hayatını kaybettiğini açıkladı.