Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayir’de bin doktor başkentteki gösterileri yasaklayan karara karşı çıktı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir’de 14 Kasım’dan bu yana grevde olan yaklaşık bin doktor hükümetin başkentteki gösterileri yasaklama kararını bozdular.

Ölümle sonuçlanan kanlı gösterilerin ardından hükümet 2001 yılında Cezayir’in başkentindeki her türlü gösteriyi yasakladı.

Kollarında ‘Öfkeli Doktorlar’ yazılı rozetler taşıyan bazı doktorlar, merkez posta binası önünde polislere ve sivil görevlilere rağmen toplandılar. AFP’nin haberine göre yüzlerce polis, oturma eylemi yapan ve pankart açan doktorların çevresini kuşattı. Fakat dağıtmak için müdahale etmedi.

Ulusal Halk Meclisi’ne doğru ilerleyen yaklaşık 300 protestocu ise polis güçleri ile karşı karşıya kaldı.

Yaklaşık 13 bin doktor, 3 ay önce greve başladı. Fakat grev 24 Ocak’ta çıkarılan mahkeme kararı ile yasadışı ilan edildi.

Doktorlar, grevin yanı sıra ocak ayında yapılması planlanan uzmanlık sınavlarını da boykot etti. Cezayir Sağlık Bakanı Muhtar Hazbilavi, Cezayir’in bir grup uzman doktordan vazgeçtiği bu yılı ‘beyaz yıl’ olarak tanımladı.

Doktor sendikaları, uzmanlık yıllarının sona ermesinin ardından uzak bölgelerde bir ila dört yıl çalışma zorunluluğunun yanı sıra erkeklerin ek olarak bir yıl da askerlik hizmetinde bulunmasının kaldırılmasını istiyor. Doktorlar ayrıca, tüm Cezayirlilere tanınan otuz yaşından sonra askerlikten muaf tutulmanın yanı sıra uzmanlık alanındaki eğitim seviyesinin iyileştirilmesi ve sabit ikamet eden doktorlara yönelik yasasının gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Açıklama yapan öğretim görevlisi Dr. Lokman “Sivil hizmet sona erene kadar protestomuza devam edeceğiz” dedi. Cezayir’in 400 kilometre batısındaki bir hastanede çalışan Dr. Usame ise “Mücadelemiz kamu hastanelerinde sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesine katkıda bulunacaktır” ifadelerine yer verdi.

Doktorlar 3 Ocak’ta Cezayir sokaklarında yürüyüş düzenlemeye çalıştı ancak polis engeliyle karşılaştı. Polisle göstericiler arasında çıkan arbedede 20 doktor yaralandı.

Doktorların kan lekeli beyaz önlükleri sosyal medyada büyük ses getirdi.