Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayirli 5 general yolsuzluk suçlamasıyla tutuklandı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir medya kaynakları, askeri mahkemede görevli soruşturma yargıcının, yolsuzluk ve rüşvet suçlamaları nedeniyle bir buçuk ay önce görevden alınan beş kıdemli subay hakkında ihtiyati hapis cezası verdiğini bildirdi. Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika, Savunma Bakanı ve Silahlı Kuvvetler Komutanı sıfatıyla son iki ay boyunca çoğu general rütbesinde 20 subayı görevden almıştı.

Özel “En-Nahar” televizyon kanalının haberine göre başkentin 50 kilometre güneyindeki Buleyde’deki mahkemede görevli soruşturma yargıcı, eski Ulusal Jandarma Komutanı General Menad Nevbe, eski Birinci Askeri Bölge Komutanı General Habib Şentuf, eski İkinci Askeri Bölge Komutanı General Said Bay, eski Dördüncü Askeri Bölge Komutanı General Abdurrezzak eş-Şerif ve eski Savunma Bakanlığı Maliye Müdürü General Bucuma Budevavir hakkında hapis cezası verdi.

Haberde beş generalin “yasadışı kazanç elde etme” ve “üst düzey görevi kötüye kullanmak” ile suçlandığı belirtildi. Eylül ayında da beş subay hakkında seyahat yasağı verildiği hatırlatıldı. Emniyet Genel Müdürü, başkent havaalanındaki polis müdürünü söz konusu kararı, tedavi için Fransa’ya giden ve kısa bir süre sonra Cezayir’e geri dönen Şerif Abdurrezzak’a karşı uygulamadığı için görevden almıştı.

Askeri güvenlik müdürü General Lahdar Tiraş ve başkentteki Askeri Güvenlik Teşkilatı’nda sorumlu isim olan İstihbarat Şefi Kemal bin Milodi de daha önce görevden uzaklaştırılmıştı. Ancak haklarında adli işlem başlatılmamıştı.

Emniyet Genel Müdürü General Abdulgani Hamil, daha önce benzeri görülmemiş medya açıklamalarının üç saat sonrasında, haziran ayında görevden alınmıştı. Hamil, söz konusu dönemde 701 kg kokainin ele geçirilmesiyle ilgili bir davada ön soruşturma yürüten jandarma komutanlığını kastederek “Ön soruşturmada ciddi ihlaller oldu. Yolsuzlukla mücadele etmek istiyorsanız temiz olmalısınız” açıklamasında bulunmuştu. Aynı gün Jandarma Genel Komutanı General Menad Nevbe de görevden alınmıştı. Adli soruşturma kaynakları, Nevbe’nin el konulan uyuşturucu maddelerinin sahibiyle şu an tutuklu işadamı Kemal Şeyhi’nin bağlantısı olduğu söylenmişti.

Genelkurmay Başkanı Ahmed Kayed Saleh’in de Şeyhi ile irtibatı olan bütün ordu yetkililerini görevden aldığını ve “askeri kurumu yolsuzluktan temizlemeye” kararlı olduğunu söylediği nakledildi. Ordudaki görevden almaların “Tevfik” olarak bilinen İstihbarat Müdürü Muhammed Medin’in azledilmesiyle 2015 yılında başladığı öne sürülüyor.

Askeri kurumda meydana gelen tüm değişikliklerin ve görevden alınan generallerin dava işlemleri hakkındaki haberlerin Cezayirliler tarafından “sızdırmalar” sonucu öğrenilmesi ise dikkat çekici olarak niteleniyor. Cumhurbaşkanı makamının konu hakkında açıklamada bulunmak için özel bir televizyon kanalını tercih etmesi, özellikle de yetkililerin geçmişte kamuoyuyla iletişim kurmak için kullandıkları resmi kanallar olan Cezayir haber ajansı ve kamu televizyonu ile el-Mücahid gazetesi gibi resmi medya organlarının büyük olayların dışında bırakılması konusunda tartışmalar yaşandı.
Ayrıca generallerin görevden alınmasına yönelik haberlerin sızdırılmasından sadece birkaç gün sonra azledilenlerin yerine gelecek kişilerin atanmasını denetleyen Genelkurmay Başkanı Orgeneral Ahmed Kayed Salih tarafından doğrulanması da dikkat çekti. Ancak bazı isimler adli takibata uğrasa bile bunun resmi olarak açıklanıp açıklanmayacağı henüz bilinmiyor. Salih, birçok konuşmasında söz konusu değişikliklerin “uygunluk kriterleri ve görevlerin yetenekli isimler arasında değiştirilmesi” için gerekli olduğunu söylemişti. Ancak bu açıklama gözlemcilerin çoğunu ikna etmedi.