Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Cezayirli Parlamento Başkanı, Cumhurbaşkanı Buteflika’ya adaylık çağrısı yaptı | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

Cezayir Ulusal Meclis Başkanı Abdulkadir bin Salih, Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulaziz Buteflika’yı 10 ay sonra yapılacak seçimlerde “19 yıl önce başlattığı kalkınma ve refah yürüyüşünü tamamlamak” için beşinci dönemde de aday olmaya çağırdı.

Devletin ikinci adamı Bin Salih, Cumhurbaşkanına daveti, gözlemcilere göre, anayasaya göre Buteflika’nın kendi egemenliğini genişletme arzusunun güçlü işaretlerini taşıyor.

Parlamento oturumunun sona ermesiden sonra bir konuşma yapan Bin Salih muhalefete yüklendi ve “Başkan’ın başarılarını inkâr eden, gerçekleri görmezden gelen ve yaşayan gerçekleri dürüst gözlerle görmeyenlere ne söylenebilir? Onlara şunları hatırlatıyoruz: Cezayir dün nasıldı bugün nasıl? Güvenlik durumu nasıldı? Bugün nasıl? Vatandaşların sosyal durumu nasıldı? Bugün nasıl? Cezayir’in uluslararası durumu nasıldı? Bugün nasıl?”

Ben Salih sözlerine şöyle devam etti: “Halkımız onların sözlerine aldanmıyor, onların sözlerini ciddiye almıyor çünkü gerçekleri biliyor. Vatandaş, gerçekliğe dokunan kişidir, konutta anahtarları alan kişidir ve konutta ikametgahın konforuna sahiptir. Vatandaş ülke çapında gece gündüz fark etmeksizin güven içinde seyahat edebiliyor. Buteflika tarafından benimsenen uyum ve ulusal uzlaşma politikası ile sağlanan güvenlik ve güvenlik ışığında yaşıyor.”

Ancak muhalefet ülkenin durumunu bu perspektiften görmüyor. Cezayir’in Başkan Buteflika’nın “yolsuzluk, artan yoksulluk ve iyi yönetişimin yokluğu yüzünden çürümüş olduğunu düşünüyor.

81 yaşında sağlık problemleriyle uğraşan Abdülaziz Buteflika, 1999’dan bu yana Cezayir’in devlet başkanlığını yapmakta. 1963 yılından 1979 yılına kadar Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Buteflika Birleşmiş Milletler Genel Kurul Başkanlığı da yaptı.