Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

Chelsea saldırganının avukatı: Müvekkilim müebbet hapsi hak etmiyor | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

New York Federal Mahkemesi’nin önümüzdeki haftalarda, hakkında 3 kez ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle yargılanan Afgan asıllı ABD vatandaşı Ahmed Han Rahimi (29) ile ilgili nihai kararını vermesi bekleniyor.

Müvekkilinin müebbet hapsi hak etmediğini savunan avukat Hafier Donaldson, “Rahimi eğitimini tamamlama imkanı varken, geri kalan hayatını burada geçirecek” dedi.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine göre, Avukat Donaldson, müvekkilinin müebbet hapsi hak etmediğini, bunun yalnızlığını ikiye katlayacağını, halbuki onun eğitimini tamamlamaya ve ailesiyle görüşmesi gerektiğini” savundu.

Donaldson, “Rahimi’nin geçtiğimiz yılın Eylül ayında tutuklanmasından bu yana işletme eğitimini tamamlayamadığını, projeler geliştirdiğini aktardı. Ayrıca avukat, müvekkiline eğitim fırsatı verilmesi gerektiğini, kendisinin 3 çocuk babası olduğunu ailesiyle sık görüşmesi gerektiğinden dolayı da merkeze yakın bir cezaevine naklinin yapılması gerektiğini” belirtti.

Avukat, müvekkili Rahimi için üst üste müebbet hapis isteminde bulunmanın yersiz olduğunu belirterek, “Müebbet hapis istemi, Rahimi’nin asla salıverilmeme konusundaki arzuyu ifade ediyor, bu durum onun yalnızlığını arttırmaktan başka bir işe yaramaz’’ ifadelerini kullandı.

Rahimi’nin ilk avukatı Sabrina Shroff, Rahimi için New York’taki cezaevinde tutulan rapordan sonra davadan çekilmişti. Söz konusu raporda Rahimi’nin cezaevindeki tutuklulara El-Kaide ve DEAŞ’ın lehinde propaganda yaptığı ifade ediliyordu.

Davadan çekildikten sonra CNBC’ye konuşan eski avukat, ‘’ABD’li yetkililerin ifadelerine göre, Rahimi terör propagandasının yer aldığı broşürleri cezaevindeki mahkumlara dağıtıyordu. Bunlardan bazısında da 2011 yılında ABD Askerleri tarafından öldürülen el- Kaide’nin kurucusu Usame Bin Ladin’in sözleri yer alıyordu’’ ifadelerini kullandı. Ayrıca, New York Başsavcı Yardımcısı John Kim, “Rahimi terör ideolojisini mahkumlar arasında yaymaya devam ediyordu. Bu bazen terör propagandasının yer aldığı bir broşürle veya konuşmalar şeklinde gerçekleşiyordu” ifadelerine yer verdi.

 

17-19 Eylül 2016’da New York’un Manhattan’a bağlı Chelsea bölgesinde üç bombalı saldırı yapıldı. Ayrıca New York Metropolitan bölgesinde birkaç patlamamış bomba bulundu. Meydana gelen patlamalarda 1’i ağır 29 kişi yaralanmış, bombalı saldırıların bir ‘terör eylemi’ olduğu açıklanmıştı.

17 Eylül sabahı, New Jersey’in Seaside Park’ında bir boru bombası patladı. 18 Eylül’de ise New York Manhattan’a bağlı Chelsea mahallesinde ev yapımı bir düdüklü tencereden yapılmış bomba patladı. Dört blok ötede ikinci bir bomba keşfedildi. Gün sonunda ise New Jersey’deki Elizabeth semti tren istasyonunda birden fazla bomba bulundu. Bu bombalardan biri ertesi gün patladı.

19 Eylül 2016’da, Elizabeth semtinde yakalanan tek şüpheli Ahmed Han Rahimi, komşu eyalet New Jersey’de bir polis ekibi tarafından tutuklandı. Rahimi’nin El Kaide ile örgütsel bir bağlantısına rastlanmadı. 2017’de Rahimi, federal mahkemede saldırı nedeniyle sekiz federal suçtan mahkum edildi. Şubat 2018’de nihai karar açıklanacak ve şartlı tahliye olmaksızın ömür boyu hapis cezasına çarptırılmış olacak.