Lütfen yeni siteyi Bekleyiniz: https://aawsat.com/turkish


Ortadoğu haber | Şarkul El-Avsat

CIA başkanı, Pyongyang’ın nükleer ilerlemesi konusunda uyarıda bulundu | ŞARKUL AVSAT
Bir Sayfa Seçin

CIA Başkanı Mike Pompeo ABD’nin Kuzey Kore’ye yönelik stratejisinin Pyongyang’ın elinde nükleer füze olduğu varsayımı üzerine kurması gerektiğini söyledi. Bu ihtimale nkarşı koyabilecek güçte plan geliştirilmesi gerektiğini kaydetti.

Pompeo, Ulusal Güvenlik Danışmanı Herbert McMaster’ın da katılımıyla düzenlenen Washington’daki konferansta ABD Başkanı Donald Trump’ın Kuzey Kore’nin hedeflerine ulaşmasını engellemeye kararlı olduğunu vurguladı. Pompeo, Trump’ın Kuzey Kore’yi diplomasi veya yaptırımlarla müzakere masasına döndürmeyi tercih ettiğini hatırlatarak, askeri gücün kullanılmasının Pyongyang’ın uzun menzilli nükleer füzeleri edinmesini engellemek için bir diğer seçenek olduğunu vurguladı.

CIA Başkanı, “Kuzey Koreliler nükleer amaçlarına öyle yaklaştılar ki, bu da bizi sanki hedeflerine ulaşmışlar gibi önlem almaya itiyor” dedi. ABD istihbaratının geçmişte Kuzey Kore nükleer programını izlediğini ancak Pyongyang’ın füze kapasitesini çok hızlı bir şekilde geliştirdiğini kaydetti.

Pompeo, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un tek hedefinin iktidarda kalmak olduğunu söyledi. Kuzey Kore liderinin ani ölümü durumunda ne olacağına yöçnelik soruya ise “CIA tarihine bakarsak… Bu konuda konuşmak istemiyorum” cevabını verdi. Salonda bulunanların bu cevaba gülmesi üzerine “Bazıları tesadüflerin yaşandığını düşünebilir… Ancak bu yararlı değil” dedi.

ABD Başkanlık seçimi ve Rusya bilmecesi

CIA Başkanı Mike Pompeo’nun gündemindeki bir diğer başlık da ABD Başkanlık seçimlerine Rusya’nın müdahalesiydi. Rus müdahalesinin ABD’deki seçim sonucunu etkilediği iddialarına cevap veren Pompeo istihbarat verilerine göre müdahalenin seçim sonuçlarını etkilemediğinin belirlendiğini kaydetti.

Açıklama, ABD Temsilciler Meclisi Demokrat Parti Üyesi Adam Schiff’in tepkisine neden oldu. Schiff, Temsilciler Meclisi İstihbarat Komisyonu’nda yaptığı açıklamada “CIA Başkanı Pompeo, istihbarat servislerinin Rus müdahalesinin sonucunu etkilemediği sonucuna vardığını açıkladığında hayal kırıklığına uğradım. Aslında istihbarat servisleri böyle bir sonuca ulaşmadı. Buna imkân da yok. Bu, CIA Başkanı’nın Rusya’yı ilk kez hafife alışı değil. Ancak son olması gerekir” dedi.

Rusya, ABD’deki seçimlere müdahale ettiği iddialarını birçok reddetti. Başkanlık seçimlerinde Rus yetkililer ve Trump arasında işbirliği yapıldığına yönelik iddiaları da yalandı.

ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’ndeki komiteler bu konuda halen soruşturma yürütüyor. Ancak özellikle FBI Eski Başkanı James Comey’in görevden alınmasının ardından Trump’ın başkanlığına gölge düştüğü ifade ediliyor.